Te osoby dostaną się do lekarza bez kolejki. Weszły zmiany na liście uprzywilejowanych
Lista osób, które dostaną się do lekarza, szpitala czy poradni, bez kolejki została wydłużona. Zasady, na jakich mogą korzystać ze świadczeń poza listą oczekujących, przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od 1 marca ten lek zdrożeje o prawie 200 zł
Te osoby dostaną się do lekarza bez kolejki. Weszły zmiany na liście uprzywilejowanych
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przypomina, że są grupy pacjentów, które mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych bez konieczności czekania w kolejce. Chodzi o dostęp do lekarza, poradni specjalistycznej, ale również w zapisach na badania czy do szpitala.
Lista jest długa i przez lata była aktualizowana. W 2021 roku dopisano do niej dawców krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii
Natomiast w 2022 roku na listę trafili również żołnierze zawodowi oraz terytorialsi, ale z zastrzeżeniem, że w ich przypadku "poza kolejnością" dotyczy korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej.
Lista osób, których kolejka i szpitala do lekarza nie dotyczy (w nawiasie znajdują się daty wprowadzenia danej grupy na listę):
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
- Dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, czyli od 14 marca 2020 r. (od 26.01.2021)
- inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
- uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30% (od 11.10.2019)
- Kobiety w ciąży (od 01.01.2017)
- Świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 01.01.2017)
- działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)
- osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby (od 01.07.2018)
- osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)
- Żołnierze zastępczej służby wojskowej
- Cywilne niewidome ofiary działań wojennych
- Żołnierze zawodowi w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)
- Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych (od 23.04.2022)
Ponadto osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (art. 24) korzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepów.
- Dawcy Przeszczepu mają prawo do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej - dodaje NFZ.
U lekarza bez kolejki. NFZ przypomina zasady
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina również, na jakich warunkach można korzystać ze świadczeń poza kolejnością. Przede wszystkim: osób, które znajdują się na liście uprawnionych, nie obowiązuje lista oczekujących, którą prowadzi dana placówka. Szpital musi przyjąć taką osobę w dniu zgłoszenia albo jeśli nie ma takiej możliwości "wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć".
Z kolei świadczenie w poradni specjalistycznej, czyli z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
- świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących
- świadczeniodawca udziela tych świadczeń w dniu zgłoszenia
- w przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
- świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia
- osoby uprawnione korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej po okazaniu właściwego dokumentu potwierdzającego uprawnienia.
Co ważne, zasada pierwszeństwa nie obowiązuje natomiast na szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie mają je osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Wtedy o kolejności przyjęcia decydują lekarze kierując się zasadą segregacji medycznej, uwzględniającą stan zdrowia, stopień obrażeń oraz rokowań.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (39)