×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Te grupy mogą otrzymać wezwanie na specjalne szkolenie wojskowe. Na liście m.in. medycy

Autor: oprac. JKB • Źródło: GP24, Rynek Zdrowia31 marca 2023 14:36

Jeszcze w 2023 roku Wojsko Polskie będzie wzywać na specjalne szkolenia. Wezwanie otrzymają osoby wykonujące zawody przydatne dla wojska. W tej grupie znaleźli się m.in. medycy.

Te grupy mogą otrzymać wezwanie na specjalne szkolenie wojskowe. Na liście m.in. medycy
Medycy mogą otrzymać powołanie na szkolenie wojskowe. Fot. Shutterstock
  • Jak przypomina portal gp24.pl, pod koniec 2022 roku wydano rozporządzenie o liczbie rezerwistów, którzy w tym roku zostaną wezwani na specjalistyczne szkolenie – łącznie przeszkolonych ma zostać około 200 tys. rezerwistów
  • Powołanie otrzymają także osoby reprezentujące konkretne zawody, które są przydatne w wojsku. To grupa 3 tys. osób bez wcześniejszego doświadczenia w mundurze
  • Dotyczy to m.in. osób wykonujących zawody medyczne, więc powołanie w tym przypadku mogą otrzymać również kobiety

Specjalne szkolenie wojskowe. Wezwanie mogą otrzymać m.in. zawody medyczne

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym pod koniec 2022 roku przez MON – o którym przypomina portal gp24.pl – określono liczbę rezerwistów, którzy zostaną w tym roku powołani na obowiązkowe ćwiczenia. Łącznie Wojsko Polskie w 2023 roku planuje przeszkolić 200 tys. rezerwistów.

Jednakże Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji podało, że w specjalistycznych ćwiczeniach weźmie udział także grupa ludzi bez wcześniejszego doświadczenia wojskowego. Jak podaje portal, to 3 tys. osób wykonujących zawody przydatne w wojsku.

Oznacza to - co podkreśla gp24.pl - że poza zdolnością do pełnienia służby wojskowej (oceniania jest na podstawie kilkunastu kryteriów), o powołaniu na ćwiczenia decydować będzie również wykonywany zawód potencjalnych kandydatów. Wezwania będą więc kierowane do osób, które reprezentują konkretne dziedziny.

Wśród tych przydatnych zawodów są również zawody medyczne - powołanie mogą otrzymać także kobiety. Ich przeszkolenie jest pomocne z uwagi na możliwą konieczność niesienia pomocy na froncie – wyjaśnia gp24.pl.

Oprócz tego, wśród pomocnych zawodów znaleźli się także informatycy ze względu na rosnące znaczenie wykorzystania technologii informatycznych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum