Tarnów: biegli sądowi to najczęściej lekarze

Autor: tarnow.naszemiasto.pl/ Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2014 10:06

W Tarnowie na liście biegłych sądowych znajduje się prawie 200 nazwisk. To specjaliści różnorakich dziedzin, nawet takich jak: jubilerstwo, język migowy czy kominiarstwo. Najczęściej korzysta się z wiedzy biegłych lekarzy.

Na liście biegłych w Sądzie Okręgowym w Tarnowie jest 21 specjalności lekarskich, w których powoływani są biegli na stałe.

Najczęściej jako biegli powoływani są lekarze psychiatrzy albo psycholodzy. W przypadku lekarzy biegłymi są zazwyczaj ordynatorzy, dyrektorzy placówek.

Biegły sądowy nie może zrezygnować z wydania opinii, po tym jak zdecydował się ją wcześniej wydać. Mogą zostać wyciągnięte wobec niego konsekwencje prawne, z całą pewnością zostanie także skreślony z listy biegłych. 

Wydawanie opinii w niektórych postępowaniach trwa bardzo długo. Dotyczy to np. spraw z zakresu błędów w sztuce lekarskiej. Często opinię takie muszą zostać wydane przez zakłady medycyny sądowej lub akademie medyczne.

Czasem opinię dla Tarnowa wydaje ktoś z drugiego końca Polski, bo tutaj nie ma specjalisty w danej dziedzinie. Często, nawet jeśli sprawa wydaje się prosta, a procedura wykonania ekspertyzy dość szybka, trzeba czekać kilka miesięcy, bo są kolejki.

Więcej: http://tarnow.naszemiasto.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum