Tarnobrzeg: umorzone śledztwo ws. umów na produkcję leków z polskiego osocza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2009 13:13

Jak poinformował rzecznik tarnobrzeskiej prokuratury Jerzy Dybus, powodem umorzenia jest brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Prokuratura umorzyła także drugi wątek w tym śledztwie, dotyczący niedopełnienia obowiązków służbowych przez pracowników Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Ministerstwa Zdrowia odpowiedzialnych za zawieranie tych umów. Powodem umorzenia jest brak znamion czynu zabronionego. Dybus zaznaczył, że dowody zgromadzone w śledztwie nie potwierdziły jednoznacznie i obiektywnie, by miało dojść do niegospodarności w tym zakresie.

Przedmiotem śledztwa, wszczętego z początkiem 2007 roku, było wyjaśnienie czy umowy na przetwarzanie osocza, jakie strona polska zawarła ze Szwajcarią w latach 1993-2005, były na niekorzystnych warunkach oraz czy i ile strona polska straciła kupując równocześnie leki krwiopochodne na wolnym rynku. Chodzi o to, że umowy na przetwarzanie osocza nie gwarantowały stronie polskiej nabycia leków krwiopochodnych po korzystnej cenie, mimo że osocze, z którego produkowano leki pochodziło z Polski.

"Rzeczpospolita", powołując się na ustalenia resortu zdrowia i ABW, napisała wówczas, że szwajcarski producent miał przywłaszczyć sobie - za zgodą Instytutu Hematologii - część preparatu, z którego wytwarza się drogie leki, tzw. pastę immunoglobulinową, w zamian oferując Polsce zniżki na przetwarzanie osocza. Miały one być jednak niewspółmiernie małe do cen pasty, przez co Polska miała stracić około 300 mln zł.

W śledztwie przesłuchano ponad 100 świadków. Akta sprawy liczą 50 tomów zawierających po 200 kart.

Było to drugie śledztwo związane z osoczem prowadzone przez tarnobrzeską prokuraturę. W lutym do warszawskiego sądu skierowano akt oskarżenia wobec Zygmunta N. i Włodzimierza W. w związku z aferą dotyczącą nieukończonej budowy Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu (Podkarpackie).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum