Tarnobrzeg: ginekolog i położna przed sądem

Autor: Super Nowości/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2010 19:34

W poniedziałek (26 kwietnia), przed Sądem Rejonowym w Tarnobrzegu rozpoczął się proces ginekologa i położnej w sprawie o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka w łonie matki.

Rodzice dziecka żądają od oskarżonych 400 tysięcy złotych odszkodowania. Położnicy nie przyznają się do zarzucanego im czynu i odmówili składania wyjaśnień.

Synek państwa L. urodził się martwy 14 grudnia 2006 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. Dyżur lekarski i położniczy pełnili tego wieczoru Ryszard S. i Alina S. Prokuratura oskarżyła lekarza, że nie wydał polecenia bezwarunkowego i wnikliwego monitorowania u pacjentki zapisu badania KTG, wskutek czego nie wykonał cesarskiego cięcia, co doprowadziło do śmierci dziecka. Położną oskarżono o to, że po uzyskaniu zapisu badania KTG, który wskazywał, że życie dziecka jest zagrożone, nie poinformowała o tym lekarza dyżurującego.

Oskarżeni odmówili składania wyjaśnień. Podczas rozprawy sędzia odczytał więc to, co udało się zebrać prokuraturze w procesie przygotowawczym.

Podczas rozprawy sędzia, prokurator i obrońcy oskarżonych starali się odtworzyć przebieg zdarzeń tamtej nocy. Zanim zapadnie wyrok w tej sprawie, sąd musi ustalić czy komunikacja między położnikami była skuteczna, czy lekarz nie powinien wcześniej przeglądnąć badań i podjąć szybszej decyzji w sprawie porodu pacjentki oraz czy położna mogła szybciej wykonać kolejne KTG lub wyraźniej zareagować na niepokojący zapis pierwszego badania.

Więcej: Super Nowości

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum