Także w Czechach bez paszportów covidowych. Jest decyzja sądu administracyjnego

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP02 lutego 2022 19:31

Obowiązek okazywania certyfikatów covidowych został w środę zniesiony w Czechach przez Najwyższy Sąd Administracyjny tego kraju. Decyzja sądu ma wejść w życie za tydzień.

Także w Czechach bez paszportów covidowych. Jest decyzja sądu administracyjnego
Decyzja sądu ma wejść w życie za tydzień Fot. Shutterstock
  • Najwyższy Sąd Administracyjny (NSS) Czech zniósł w środę obowiązek okazywania certyfikatów covidowych
  • Decyzja sądu wejdzie w życie za siedem dni
  • Utrzymanie obecnych przepisów wymagałoby wprowadzenia stanu wyjątkowego lub uznania, że każda osoba podejrzana jest o zakażanie innych - wskazał NSS

Najwyższy Sąd Administracyjny (NSS) Czech zniósł w środę obowiązek okazywania certyfikatów szczepień lub przebytej choroby Covid-19 przed wejściem do restauracji, klubów i salonów gier oraz podczas pobytu w hotelach. Decyzja sądu wejdzie w życie za siedem dni.

"Utrzymanie tych przepisów wymagałoby wprowadzenia stanu wyjątkowego"

Po tym terminie wszystkie osoby, które nie wykazują objawów choroby, w tym osoby niezaszczepione, będą mogły korzystać z lokali gastronomicznych i hoteli.

Utrzymanie obecnych przepisów, zdaniem sędziego NSS Petra Mikesza, wymagałoby wprowadzenia stanu wyjątkowego lub uznania, że każda osoba podejrzana jest o zakażanie innych.

Sąd orzekł, że ministerialne rozporządzenia nie mogą być konstruowane w ten sposób, że choćby pośrednio zmuszają ludzi do szczepień, które nie mają charakteru obowiązkowego.

- Osoby nieszczepione nie miałyby wyboru i musiałyby się zaszczepić, jeśli chcą żyć normalnie - powiedział Mikesz. Stwierdził również, że NSS ma do rozpatrzenia jeszcze inne wnioski dotyczące podobnych restrykcji.

Nowelizacja ustawy pandemicznej

Premier Petr Fiala i ministrowie dowiedzieli się o decyzji sądu podczas posiedzenia rządu i nie zajmowali się nią w środę. Fiala zapowiedział, że resort zdrowia przeanalizuje orzeczenie. Nie chciał ustosunkować się do przedstawionych przez NSS sposobów na zachowanie przepisów w mocy.

Premier powiedział, że akty prawne związane ze zwalczaniem pandemii są odziedziczone po poprzednim gabinecie Andreja Babisza. Podkreślił, że m.in. dlatego Izba Poselska zajmuje się obecnie nowelizacją ustawy pandemicznej.

Posłowie debatują obecnie nad rządowym projektem, który ma przedłużyć obowiązywanie ustawy z końca lutego br. na koniec listopada br. Zdaniem resortu zdrowia nowelizacja uwzględniła kilka wcześniejszych decyzji sądów, znoszących niektóre restrykcje. Daje także możliwość wydawania rozporządzeń związanych z ochroną zdrowia przez Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Wprowadza ponadto elektroniczny sposób informowania o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Od kiedy znoszenie obostrzeń?

Broniąc nowelizacji, minister zdrowia Vlastimil Valek zapowiedział, że najpoważniejsze restrykcje związane z pandemią, będą mogły być znoszone od marca br. Przewiduje on, że liczba zakażonych i chorych będzie nadal rosła w ciągu najbliższych dwóch tygodni, co jest zgodne z prognozami ekspertów.

W Czechach laboratoria stwierdziły we wtorek rekordową liczbę pozytywnych testów - 57 195. Dodatkowo stwierdzono blisko 10 tys. ponownych zakażeń, które w Czechach ujmowane są w osobnych statystykach. Valek pokreślił, że jednocześnie nie dochodzi do przeciążenia służby zdrowia.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum