×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Tak nas zabijają": "spożywczy horror" straszy we włoskich księgarniach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia15 lutego 2010 17:05

We Włoszech ukazała się książka o pladze sprzedaży toksycznej, fałszowanej żywności, produkowanej z naruszeniem podstawowych norm bezpieczeństwa.

"Tak nas zabijają": "spożywczy horror" straszy we włoskich księgarniach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na ponad 270 stronach książki „Tak nas zabijają“, autorstwa dziennikarza tygodnika „L'Espresso“ Emiliano Fittipaldiego jest wszystko: od mięsa nafaszerowanego toksynami, po arszenik w wodzie z kranu, od chleba z toksynami, po procedery, jakich dopuszcza się kontrolująca produkcję żywności kamorra na południu.

Jednym z powodów bezkarności świata przestępczego jest jego współpraca z weterynarzami, którzy są praktycznie na jego usługach, wydając fałszywe certyfikaty jakości mięsa i stanu zdrowia bydła – ocenia autor książki, reklamowanej przez wydawcę jako oparty na faktach „horror“.

Nie lepiej jest w Toskanii, gdzie znaleziono drób z dioksynami. Ujawniono także skandal z handlem mięsem koni karmionych ogromnymi ilościami viagry, proceder sprzedaży zatrutego miodu oraz curry barwionego rakotwórczą substancją.

Fittipaldi podaje liczne przykłady świadczące, jego zdaniem, o tym, że znajdujące się na etykietkach certyfikaty kontrolne najwyższej jakości są bezwartościowe, bo najczęściej zostały sfałszowane lub przyznane bez uzasadnienia.

Z tą opinią nie zgadza się jednak Mauro Rosati, szef fundacji Qualivita, która wydaje katalog typowych produktów regionalnych z Włoch. Rosati skomentował, że ujawnienie tak licznych przypadków nadużyć i przestępstw świadczy przede wszystkim o tym, że system kontroli działa...

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum