Tajemnicze wiadomości z WKU. Mobilizacja rezerwistów? Sztab Generalny wyjaśnia, o co chodzi

Autor: oprac. JPP • Źródło: Sztab Generalny Wojska Polskiego09 marca 2022 16:10

Wojsko wzywa rezerwistów? Sztab Generalny Wojska Polskiego wzywa, ale do szczególnej uważności. - W ostatnich dniach mamy do czynienia ze zwiększoną aktywnością dezinformacyjną – podkreśla. Chodzi o wiadomości o z informacją, że WKU wzywa rezerwistów.

Tajemnicze wiadomości z WKU. Mobilizacja rezerwistów? Sztab Generalny wyjaśnia, o co chodzi
Uroczysty apel z okazji wręczenia broni żołnierzom służby przygotowawczej w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała broni Józefa Hallera w Szczecinie Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Powszechna mobilizacja? Wojsko wzywa rezerwistów? Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed nasiloną akcją dezinformacyjną i fałszywymi SMS-ami o wezwaniach do WKU
  • - WKU nie kontaktują się z żołnierzami rezerwy za pomocą SMS-ów. Informacje związane z przydziałami mobilizacyjnymi wysyłane są pocztą - zwracają uwagę wojskowi
  • Przyznają jednocześnie, że wezwania dla rezerwistów są wysyłane, jednak nie jest to związane z aktualną sytuacją na wschodzie Europy
  • - Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo, w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych - informuje Sztab Generalny

Powszechna mobilizacja? Sztab Generalny ostrzega przed SMS-ami z WKU

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega: w ostatnich dniach mamy do czynienia ze zwiększoną aktywnością dezinformacyjną, m. in. rozsyłane są fałszywe SMS-y dotyczące stawiennictwa w Wojskowych Komendach Uzupełnień.

- W przypadku otrzymania takiej wiadomości należy skontaktować się z najbliższą WKU lub Wojewódzkim Sztabem Wojskowym – podkreśla Sztab Generalny WP.

I wyjaśnia: WKU nie kontaktują się z żołnierzami rezerwy za pomocą SMS-ów. Informacje związane z przydziałami mobilizacyjnymi wysyłane są pocztą.

Wojskowi przyznają: WKU wzywa rezerwistów, ale nie w związku z Ukrainą

- Wezwania do Wojskowych Komend Uzupełnień mogą otrzymać żołnierze rezerwy, którzy do tej pory byli planowani do uzupełnienia potrzeb mobilizacyjnych jednostek wojskowych, spełniający wymagania do przeznaczenia na określone stanowiska służbowe – informują przedstawiciele Sztabu Generalnego.

Przyznają, że  „WKU wzywają żołnierzy rezerwy w celu aktualizacji posiadanych przez nich przydziałów mobilizacyjnych bądź też – w odpowiedzi na zgłaszane w tym zakresie zapotrzebowania dowódców jednostek wojskowych - nadania nowych przydziałów”.

- Zaproszenie żołnierza rezerwy do wojskowej komendy uzupełnień może również wiązać się z potrzebą dokonania aktualizacji danych ewidencyjnych – dodają.

Wezwania WKU bez związku z wojną w Ukrainie

Sztab Generalny podkreśla jednocześnie, że "nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją na wschodzie Europy".

Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo, w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego  jednostek wojskowych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum