Tachografy sposobem na nielimitowany czas pracy lekarzy?

Autor: Nowości/Rynek Zdrowia • • 26 września 2011 14:51

Lekarze na kontraktach mogą pracować kilka dni z rzędu i nikt nie może im tego zabronić. Coraz częściej pojawiają się opinie, że konieczna jest zmiana tego trendu. Niektórzy postulują wprowadzenie przepisów zakazujących pracy bez ograniczeń, inni tzw. tachografów, wzorem kierowców tirów.

Tachografy sposobem na nielimitowany czas pracy lekarzy?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze, mimo że przepracowani, nie są zainteresowani zmianami w przepisach, które ograniczałyby ich czas pracy. Krytycznie też odnoszą się do pomysłu wprowadzenie tachografów.

Zdaniem toruńskiego ortopedy, tachograf to niedorzeczny pomysł. Nie chce żeby przepisy się zmieniły, bo wówczas straciłby na zarobkach. Inni lekarze, jak dr Piotr Hubert, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Rady Lekarskiej, twierdzą, że często nie można przerwać prowadzonego leczenia, np. wyjść z sali operacyjnej przed skończeniem zabiegu.

Padaja też głosy, z których wynika, że sztuczne nakazy nie przyniosą efektu. Istotny jest zdrowy rozsądek. Każdy w pewnym momencie stwierdza, że musi ograniczyć pracę.

Bywa, jednak i tak, że niektóre szpitale zmuszają lekarzy do pracy ponad siły, z powodu braku obsady. - Mamy jeden z najniższych wskaźników liczby lekarzy w Unii Europejskiej. Dlatego jedyne, co można zrobić, to wprowadzić górną granicę dyżurów w miesiącu - tłumaczą specjaliści.

Katarzyna Pietraszak, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy, mówi, że inspekcja dokonala 18 kontroli w szpitalach i przychodniach, odnośnie wynagrodzeń i czasu pracy lekarzy w województwie. Nieprawidłowości stwierdzono w 13 ZOZ-ach.

Wiele szpitali zatrudnia swoich pracowników w ramach dwóch stosunków pracy, czyli umowy ze szpitalem i z zewnętrzną firmą. Doprowadza to do sytuacji, że lekarz pracuje ciągiem u dwóch pracodawców, nie zdejmując fartucha.

Więcej:http://www.nowosci.com.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze