×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

TK: przepisy o zwalnianiu z policji chorych na AIDS - niekonstytucyjne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia10 grudnia 2013 18:52

Niezgodne z konstytucją są przepisy przewidujące automatyczne zwalnianie z policji i straży pożarnej osób chorych na AIDS lub przewlekłe zapalenie wątroby - orzekł we wtorek (10 grudnia) Trybunał Konstytucyjny. Dodał, że konieczna jest pilna zmiana tych przepisów.

TK: przepisy o zwalnianiu z policji chorych na AIDS - niekonstytucyjne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wyraźnie trzeba zaznaczyć, że Trybunał Konstytucyjny nie neguje, iż nosicielstwo wirusa HIV, chorowanie na AIDS i na przewlekłe zapalenie wątroby mają negatywny wpływ na przydatność do służby w policji i straży pożarnej. Przyczyną krytycznej oceny przepisów jest wyłącznie ich nadmierny rygoryzm i automatyzm - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Wojciech Hermeliński.

Dodał, że dotychczas osoby z takimi chorobami zawsze były uznawane za całkowicie niezdolne do służby na jakimkolwiek stanowisku, nawet jeśli to nie miało uzasadnienia medycznego i nie wynikało ze stopnia zaawansowania choroby.

Wniosek w sprawie tych przepisów - po przeanalizowaniu przypadku zwolnienia w 2009 r. z policji funkcjonariusza, u którego rozpoznano przewlekłe zapalenie wątroby - skierowała do TK w końcu czerwca Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Wskazała, że zgodnie z badaniami naukowymi podstawową metodą profilaktyki chorób wywołanych przez wirusy HIV bądź zapalenia wątroby nie jest ani zwalnianie nosicieli tych wirusów ze służby bądź pracy, ani ich izolowanie od społeczeństwa.

RPO zaskarżyła kilka uregulowań z załącznika do pochodzącego z 1991 r. rozporządzenia dotyczącego trybu postępowania komisji lekarskich podległych szefowi MSW. Zgodnie z nimi policjanta lub strażaka uznaje się zawsze za całkowicie niezdolnego do pełnienia służby m.in. z powodu zachorowania na przewlekłe zapalenie wątroby (WZW) lub zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS).

Uznania przepisów za niekonstytucyjne chciała także Prokuratura Generalna. W stanowisku przekazanym TK także MSW przyznało, że rozporządzenie z 1991 r. "nie odpowiada aktualnemu stanowi wiedzy o przewidzianych w załącznikach chorobach i ułomnościach".

Ministerstwo zapewniło, że zaawansowane są już prace nad projektem nowej ustawy o komisjach lekarskich podległych MSW, który całościowo zajmie się kwestią orzecznictwa lekarskiego.

TK nie uwzględnił jednak wniosku MSW o odroczenie utraty mocy kwestionowanych przepisów. Jak wskazał w uzasadnieniu, przeciwko odroczeniu przemawia ranga naruszonych unormowań, w tym m.in. art. 30 ustawy zasadniczej odnoszący się do godności człowieka.

Ponadto - jak wskazał TK - rozpatrywane przepisy nie odnoszą się do okoliczności powstania chorób, podczas gdy zakażenie HIV bądź zapaleniem wątroby może być "bezpośrednim rezultatem służby w policji lub straży" i podejmowanych przez funkcjonariuszy interwencji. - Tymczasem osoby zakażone na służbie nie podlegają szczególnej ochronie i są bez żadnych skrupułów usuwane z policji i straży - mówił Hermeliński.
Według danych resortu od 2009 r. w policji odnotowano jeden przypadek nosicielstwa HIV oraz ok. 10 przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze