TK: pełne składki przedsiębiorców za okres niezdolności do pracy zgodne z konstytucją

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2019 10:31

Przepisy nakazujące osobom prowadzącym działalność gospodarczą płacić składki na ubezpieczenia społeczne za okres niezdolności do pracy, np. po wypadku, czy też za czas pobytu w szpitalu, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 3 lipca br., są zgodne z prawem.

TK: pełne składki przedsiębiorców za okres niezdolności do pracy zgodne z konstytucją
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Taka dobrowolna składka wynosi obecnie 70,05 zł miesięcznie. Płaci ją tylko co druga z 1,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą.

"Wychodzi na to, że nawet 700 tys. mikroprzedsiębiorców dla niewielkiej oszczędności ryzykuje, że w razie wypadku czy nieprzewidzianego pobytu w szpitalu będzie musiało zapłacić pełne składki do ZUS, czyli obecnie 904,60 zł miesięcznie (342,32 zł składki zdrowotnej miesięcznie płaci się z działalności także w czasie niezdolności do pracy)" - pisze "Rzeczpospolita".

Zgodnie z art. 18 ust 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba prowadząca działalność gospodarczą może obniżyć płacone do ZUS składki w okresie niezdolności do pracy pod warunkiem jednak, że ma prawo z tego tytułu do zasiłku.

Jak tłumaczy dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim, przepisy są tak skonstruowane, że osoba prowadząca działalność gospodarczą bierze na siebie ryzyko ponoszenia kosztów związanych z niezdolnością do pracy. Zaznacza, że zapłata niewielkiej składki na ubezpieczenie chorobowe, która gwarantuje wypłatę zasiłku w tym okresie, niweluje to ryzyko.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum