×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

TK o zmianach w świadczeniach pielęgnacyjnych

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia06 grudnia 2013 14:53Aktualizacja: 06 grudnia 2013 14:54

Zmiana zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych spowodowała, że od 1 lipca br. wygasły wszystkie dotychczasowe decyzje przyznające pomoc finansową, a o nowe zasiłki mogli się starać tylko ci, którzy spełniali ostrzejsze niż poprzednio kryteria.

TK o zmianach w świadczeniach pielęgnacyjnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich lawinowo napływały skargi od osób, którym państwo przestało pomagać. Te wątpliwości podzielił Trybunał Konstytucyjny. Uzasadniając wyrok, sędzia Leon Kieres podkreślał, że nie można pozbawiać praw nabytych nawet wtedy, gdy nowe przepisy mają ograniczyć nadużycia. Resort pracy twierdził, że wiele osób bierze pieniądze, wcale nie opiekując się niepełnosprawnym krewnym, a nawet mieszkając na drugim końcu Polski - informuje Dziennik Polski.

Prof. Kieres nie pozostawił jednak żadnych złudzeń - uchylenie niekonstytucyjnych przepisów nie oznacza automatycznego odzyskania uprawnień do świadczeń, a tym bardziej nie rodzi żadnych roszczeń o wypłatę zaległych pieniędzy. Doprowadzenie do zgodności z konstytucją wymaga jednak zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, co powinno mieć miejsce bez zbędnej zwłoki.

Rząd pracuje nad nowymi regulacjami dotyczącymi świadczeń pielęgnacyjnych.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze