TK: czy policjant mający HIV może być policjantem?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 11:23

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy policjant, nosiciel wirusa HIV może być uznany za zdolnego do służby.

Sprawa dotyczy policjanta, który w 2006 roku dobrowolnie poddał się nieobowiązkowemu badaniu na obecność wirusa HIV. Test dał pozytywny wynik, po czym zwolniono go ze służby.

Policjant zaskarżył to do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który w 2008 roku zadał pytanie prawne TK. Powstały wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP i Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych rozporządzenia MSW z 1991 roku. Stanowi ono, że stwierdzenie u policjanta nosicielstwa wirusa HIV powoduje uznanie go za „całkowicie niezdolnego do służby“.

Adwokaci policjanta podkreślają, że rozporządzenie z 1991 roku nie przystaje do aktualnej wiedzy medycznej o HIV/AIDS, bo z wirusem HIV bez objawów AIDS i nie stosując terapii można żyć.

Samo zakażenie HIV, przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, nie stanowi zagrożenia dla innych osób, a policjantowi można by powierzyć czynności niewymagające kontaktu z innymi osobami. Pełnomocnik policji mówił zaś, że „mimo całego zrozumienia“ przełożeni funkcjonariusza musieli zastosować istniejące przepisy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum