rp.pl/Rynek Zdrowia | 25-01-2019 20:04

Szykuje się pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa za smog

W połowie roku do sądu powinien trafić pozew zbiorowy w sprawie smogu. Do końca marca można do niego przystąpić. Do tej pory zrobiło to ok. 1000 osób. Ciągle napływają nowe zgłoszenia.

Szykuje się pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa za smog. Fot. Archiwum

W czwartek (24 stycznia) aktorka Grażyna Wolszczak w wygrała 5 tys. zł od Skarbu Państwa, ponieważ SP nie potrafi zadbać o dobrą jakość powietrza w Polsce. Mecenas Radosław Górski, który reprezentował aktorkę, jest inicjatorem pierwszego pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa, który ma ustalić odpowiedzialność za stan powietrza w Polsce.

Do pozwu może przystąpić każdy, kto mieszka na terenach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone i czuje się z tego tytułu pokrzywdzony.

Formularz zgłoszeniowy oraz informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.pozywamsmog.eu. Każdy, kto przystąpi do pozwu zapłaci 200 zł netto . Następnie powinien pokryć koszty związane z procesem. W sumie więc opłata wniesie go 310 zł.

Co zyska na tym obywatel? Jeżeli uda się wygrać proces, już w postępowaniu indywidualnym przed sądem będzie mógł domagać się odszkodowania, np. za zakup maseczek antysmogowych czy koszty leczenia.

Czytaj: www.rp.pl