Szwajcaria: nie ukrócą "turystyki samobójców"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2011 22:00

Wyborcy ze szwajcarskiego kantonu Zurych ogromną większością głosów odrzucili w referendum propozycję, aby zakazać tam eutanazji lub korzystania z prawa do samobójstwa wspomaganego przez osoby nie zamieszkujące w kantonie.

Szwajcaria: nie ukrócą "turystyki samobójców"

Wysunięta przez konserwatystów propozycja wprowadzenia zakazu eutanazji została odrzucona przez 85 proc. uczestników głosowania. Przeciwko pozbawieniu cudzoziemców prawa do korzystania z możliwości przeprowadzenia samobójstwa wspomaganego głosowało 78 proc.

Eutanazja jest w Szwajcarii legalna i wolno ją przeprowadzać pod warunkiem, że instytucja dokonująca eutanazji nie osiąga z tego tytułu korzyści materialnych. W Zurychu rocznie poddaje się eutanazji około 200 osób.

Rząd szwajcarski zamierzał położyć kres tzw. "turystyce samobójców" czyli przyjazdom cudzoziemców do Szwajcarii w celu poddania się eutanazji.

Za wprowadzeniem zakazów optowały dwie małe partie: Federalny Związek Demokratyczny i Ewangelicka Partia Ludowa. Jedna z propozycji przewidywała, że cudzoziemiec po to, aby mógł nabyć uprawnienia do poddania się legalnej eutanazji w kantonie Zurych, musi zamieszkiwać tam przynajmniej przez rok przed samobójstwem.

W przeprowadzaniu legalnych samobójstw pomaga szwajcarskie stowarzyszenie Dignitas. W ubiegłym roku z możliwości eutanazji w Szwajcarii skorzystało ponad stu cudzoziemców. Przeszło połowa pochodziła z Niemiec.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum