Szumowski: zmienimy przepisy, dopalacze będą zrównane z narkotykami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2018 15:13

Chcemy, by przepisy mające ułatwić walkę z tzw. dopalaczami weszły w życie jak najszybciej, być może jeszcze w lipcu - powiedział w środę (27 czerwca) szef MZ Łukasz Szumowski. Zmiany zakładają m.in., że za posiadanie i obrót dopalaczami kary będą takie jak w przypadku narkotyków.

Fot. archiwum

Autorzy regulacji podnoszą, że konieczność zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wynika z pilnej potrzeby ograniczenia zjawiska wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

Problemem jest bowiem - jak wskazano w uzasadnieniu - m.in. pojawianie się coraz nowszych substancji i ich sprzedaż pod pozorem legalności np. jako kadzidełka lub produkty kolekcjonerskie, dystrybucja przez strony internetowe oraz przypadki zatruć tymi substancjami.

- Dopalacze będą zrównane z narkotykami, za posiadanie substancji zakazanych i obrót nimi będzie odpowiedzialność karna, taka jaka jak za narkotyki - wskazał szef MZ.

Zmiany dotyczyć też będą samego sposobu określania, które dopalacze są zakazane. - Do tej pory trzeba było nowelizować ustawę, żeby określić listę substancji zakazanych, teraz będzie to to realizowane w drodze rozporządzenia, znacznie szybciej - wyjaśnił.

Minister przypomniał, że zmianie ulegnie sposób definiowania zabronionych substancji. - Najbardziej istotny będzie rdzeń substancji, a ewentualne dodatki, które nie zmieniają jego funkcji - nie. Nie będziemy się więcej bawić "w kotka i myszkę" - ocenił.

Jest urzędowy wykaz substancji psychoaktywnych, których posiadanie, produkcja, przetwarzanie, przewóz i obrót są nielegalne w Polsce, jeśli nie mają odpowiedniego zezwolenia. W maju MZ informowało o rozszerzeniu go o 17 środków - łącznie do 38. Eksperci wskazują jednak, że choć jest wykaz, to producenci groźnych substancji bardzo łatwo "wymykają się" poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę substancji.

Zmiany będą dotyczyły także pomocy osobom uzależnionym od dopalaczy. - Osoby uzależnione dostaną taką samą pomoc, jak osoby uzależnione od narkotyków, będą miały prawo m.in. do terapii czy detoksykacji - powiedział Szumowski.

Minister podkreślił, że dopalacze niosą ze sobą duże ryzyko, czasem nawet śmiertelne. - Zamysł jest taki, by przepisy weszły w życie jak najszybciej, liczymy że wejdą jeszcze teraz w lipcu. Mam nadzieję, że to się uda choć wymaga intensywnej pracy ze strony rządu i parlamentarzystów. Liczymy na to, bo to bardzo potrzebna ustawa - powiedział szef MZ.

Jak zauważył, trwają wakacje i młodzi ludzie niestety sięgają po używki. - Nie chcielibyśmy, żeby handlarze na tym żerowali - stwierdził.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum