Szpitale nie będą mogły przyjmować darowizn leków refundowanych - czy zakaz dotyczy pomp insuliowych WOŚP?
Wprowadzając do ustawy refundacyjnej art. 49 ust. 3 ustawodawca zamierzał walczyć z patologią, ale sformułował go tak niefortunnie, że stworzył zakaz, który może dotknąć jak najbardziej szczytne inicjatywy - przyznają prawnicy Ministerstwa Zdrowia.

Odpowiedzieli na problem podniesiony na łamach Rzeczpospolitej, który w portalu rynekzdrowia.pl sygnalizował 12 stycznia Zenon Wasilewski, ekspert BCC. Chodzi o to, że wspomniany przepis zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych.
Kara za nieprzestrzeganie przepisu wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli dotyczyć to może np. tegorocznej akcji WOŚP i zbierania pieniędzy na pompy insulinowe podające leki objęte refundacją.
- Tego typu rozwiązanie utrudnia prowadzenie działalności charytatywnej oraz przekazywanie szpitalom przez producentów leków w postaci darowizn - zauważył w portalu rynekzdrowia.pl Wasilewski.
Ekspert BCC wyraził przekonanie, że jest to jeden wielu powodów, dla których wcześniej czy później nastąpi kolejna nowelizacja ustawy refundacyjnej.
Więcej: www.onet.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)