Szpitale muszą płacić akcyzę za karetki pogotowia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2014 16:59

Zadaniem ambulansów jest bezpieczny dowóz pacjentów do lecznic. Docelowe czynności medyczne są natomiast przeprowadzane już w lecznicach stacjonarnych - wynika z przepisów. Dlatego szpitale kupując karetki za pieniądze z budżetu państwa muszą płacić akcyzę, z której wpływy... trafiają z powrotem do budżetu. To absurd!

Do 2009 roku karetki były zwolnione z akcyzy - a co za tym idzie, tańsze nawet o 50 tys. Później urzędnicy uznali jednak, że karetki to osobówki, czyli "samochody przeznaczone tylko do przewozu osób". 

Została na nie nałożona akcyza, obejmująca również auta wyprodukowane do 5 lat wstecz. Przy założeniu większej pojemności silnika podatek, który musi zapłacić szpital, wynosi ponad 18 proc.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że modyfikacja przepisów nie wynika z inicjatywy resortu, ale z dostosowania się do zasad klasyfikacji odpowiadających międzynarodowej nomenklaturze.

Innego zdania jest resort zdrowia, który zwrócił się do resortu finansów o zwolnienie karetek pogotowia z akcyzy.

Ministerstwo Zdrowia uważa, że karetki mimo wszystko są  pojazdami specjalnymi. Warto przy tym pamiętać, że pieniądze na zakup karetek pochodzą z budżetu państwa - tam też trafiają później wpływy z akcyzy. Żeby zmienić ten stan rzeczy, odpowiednie przepisy musiałby uchwalić Sejm.

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum