Szpitale mają wątpliwości prawne dotyczące aborcji. Wiele rezygnuje z zabiegów

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2020 12:09

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego i braku publikacji pisemnego orzeczenia szpitale mają wątpliwości jak postępować z pacjentkami ze wskazaniem do usunięcia ciąży ze względów embriopatologicznych. Niektóre lecznice nadal wykonują zabiegi, inne natomiast odsyłają pacjentki powołując się na wyrok TK - czytamy w "Dzienniku Gazety Prawnej".

Szpitale mają wątpliwości prawne dotyczące aborcji. Wiele rezygnuje z zabiegów
Niektóre szpitale pytają prawników jak interpretować wyrok TK Fot. Archiwum

Krystyna Kacpura z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wyjaśnia w rozmowie z DGP, że od dnia ogłoszenia wyroku TK (22 października) do 8 grudnia Federacja pomogła 81 kobietom, którym szpitale z różnych względów odmawiały legalnej aborcji. Wszystkie pacjentki miały wskazania embriopatologiczne do terminacji ciąży i potwierdzające to badania.

Po decyzji TK Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) zapytała pisemnie 130 szpitali o możliwość terminacji ciąży ze względów embriopatologicznych. Odpowiedzi nadesłało 70 placówek. Trzy szpitale: w Łodzi, Świdniku, oraz Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie wskazały wprost, że ze względu na wyrok TK nie ma u nich możliwości aborcji.

Mecenas Jarosław Jaruga z HFPC wyjaśnia, że większość odpowiedzi to albo deklaracja braku możliwości przerywania ciąży albo też podpisanie przez wszystkich lekarzy klauzuli sumienia, albo zaistnienie innych przeszkód, takich jak np. zbyt niski stopień referencyjności. Ten ostatni argument mija się z prawem, gdyż nie istnieje zapis prawny wprowadzający takie ograniczenia.

Są też szpitale, które wprost pytają prawników jak interpretować wyrok TK. Tak zrobiły np. Szpital Kliniczny w Poznaniu czy UCK w Gdańsku. Ten ostatni po analizie prawnej wrócił do zwykłego trybu przyjęć.

Terminację ciąży można natomiast wykonać bez problemu w Instytucie Matki i Dziecka. Tutaj od ogłoszenia wyroku TK do dnia 4 grudnia 2020 r. wykonano 39 terminacji ciąż ze względu na nieodwracalne wady rozwojowe. Tyle samo, co w okresie poprzedzającym ogłoszenie wyroku.

Więcej: wiadomości.dziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum