×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpitale, które nie wykonały ryczałtu, nie stracą. Treść projektu rozporządzenia

Autor: oprac. PW • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia24 marca 2023 16:02Aktualizacja: 24 marca 2023 16:19

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji projekt rozporządzenia, które gwarantuje szpitalom wypłatę ryczałtu na takim samym poziomie, jak w minionym roku. Szpitale, które nie wykonały ryczałtu w 2022 r nie stracą. To poprawi ich sytuację finansową.

Szpitale, które nie wykonały ryczałtu, nie stracą. Treść projektu rozporządzenia
Ryczałt. Szpitale, które nie wykonały limitu w 2022 r. nie stracą. Fot. Shutterstock
  • Cześć szpitali podstawowego zabezpieczenia nie zrealizowała świadczeń na poziomie zakładanym przy ustalaniu wysokości ryczałtu na rok 2022
  • Mniejsza liczba wykonanych świadczeń wynikała z ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19
  • Ryczałt dla szpitali sieciowych na następny rok jest ustalany w oparciu o jego wykonanie w poprzednim. Szpitale, które nie zrealizowały ryczałtu otrzymałyby mniej pieniędzy
  • To oznaczałoby także utrudnienia w dostępie doświadczeń dla pacjentów
  • Projekt rozporządzenia zakłada utrzymanie wielkości umowy ryczałtowej na dotychczasowym poziomie dla tych szpitali sieciowych

Ryczałt dla szpitali w 2023 roku. Te, które nie wykonały limitu nie stracą pieniędzy

Jak uzasadnia projekt rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia, część szpitali zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. „sieci szpitali”, miała trudności ze zrealizowaniem świadczeń na poziomie zakładanym przy ustalaniu wysokości ryczałtu systemu zabezpieczenia na rok 2022. 

Ta sytuacja wyniknęła w związku z wprowadzonymi w 2022 r. w czasie trwania epidemii ograniczeniami w zakresie wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej. świadczeniodawcy nie mieli możliwości realizacji wszystkich świadczeń. Spowodowało to znaczne obniżenie liczby wykonywanych świadczeń.

Obecnie obowiązujące przepisy (art. 136c ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) uzależniają poziom finansowania szpitali zakwalifikowanych do sieci szpitali od wysokości wykonania ryczałtu systemu zabezpieczenia w poprzednim okresie rozliczeniowym.

Ustalenie wysokości ryczałtu na rok 2023 na podstawie wykonanego poziomu ryczałtu w roku 2022 spowodowałoby, że część szpitali zakwalifikowanych do tzw. „sieci szpitali” otrzyma mniej środków finansowych, a w efekcie nastąpi pogorszenie sytuacji finansowej tych świadczeniodawców.

Umowa z ryczałtem na dotychczasowym poziomie

Dlatego rozporządzenie proponuje wprowadzenie regulacji gwarantującej szpitalom, których poziom realizacji świadczeń w 2022 r. był niższy niż zakładany przy ustaleniu ryczałtu na 2022 r., wypłatę dodatkowych środków finansowych, zapewniających utrzymanie wielkości umowy ryczałtowej na dotychczasowym poziomie. Wypłata dodatku nastąpi na wniosek świadczeniodawcy, w miesięcznych transzach.

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, zostaną zobligowani do rozliczenia wypłaconych środków do końca okresu rozliczeniowego (tj. do końca 2023 r.).

W przypadku podmiotów, które zrealizowały ryczałt z 2022 r. na poziomie niższym niż 90 proc. dodatek korygowany będzie współczynnikiem równym realizacji ryczałtu za ostatni kwartał 2022 (nie większym niż 1).

Projekt rozporządzenia - pod tekstem.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze