Szpitale, które nie spełniają wymogów sanitarnych i technicznych, zostaną zamknięte?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2018 09:48

Do końca ub.r. szpitale i przychodnie miały czas na spełnienie warunków określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. ws. szczegółowych wymagań sanitarnych i technicznych, jakim powinny odpowiadać.

Wiele szpitali rozpoczęło inwestycje w celu dostosowania do obowiązujących wymagań Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Te, które ich nie spełniają, powinny zostać wykreślone z rejestru. Problem dotyczy kilkuset podmiotów - informuje gazetaprawna.pl

Czy placówki te będą nadal działać? To zależy od inspekcji sanitarnej, która oceni, czy nie zagrażają one bezpieczeństwu pacjentów.

W listopadzie ub.r. weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, która zobligowała placówki niespełniające wymogów do wystąpienia o stosowną opinię do sanepidu. Podmioty, które rozpoczęły tzw. program dostosowawczy, powinny były przed końcem roku poprosić inspekcję sanitarną o wydanie opinii.

Według danych GIS w grudniu 2017 r. programy dostosowawcze realizowało 3217 placówek różnego rodzaju, od szpitali po samodzielne praktyki lekarskie i pielęgniarskie. GIS szacował, że do końca roku programów nie zrealizuje 1400 spośród nich.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęło kilkaset wniosków o wydanie opinii. Na razie są one analizowane. Dopiero po ich rozpatrzeniu okaże się, ilu placówkom grozi zamknięcie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum