Szpitale: grupowe polisy kupować można tylko w przetargu

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2009 09:34

Szpitale powinny organizować przetargi na ubezpieczenia dla swoich pracowników. Takie praktyki są jednak bardzo rzadkie.

Według Urzędu Zamówień Publicznych problem ten tyczy się kilkudziesięciu tysięcy podmiotów, które powinny w drodze przetargu wykupić polisy grupowe dla pracowników, a tego nie robią. W ciągu czterech ostatnich lat takich przetargów przeprowadzono tylko kilka.

Placówka musi przeprowadzić przetarg, jeśli kwota składek takiego ubezpieczenia przekroczy kwotę 14 tys. euro. Do tej pory dyrektorzy placówek byli przekonani, że takich procedur nie trzeba dopełniać, ponieważ ubezpieczenia grupowe nie są finansowane z potrąconych wynagrodzeń pracowników, czytamy w Rzeczpospolitej.

Jednak Urząd Zamówień Publicznych jest innego zdania. Twierdzi, że nie ma znaczenia skąd ubezpieczenia są finansowane, ponieważ taką umowę zamiera podmiot objęty procedurą zamówień publicznych.

Takie przepisy dotyczą więc nie tylko ubezpieczeń na życie jak i grupowych polis medycznych oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.

– Jeśli chodzi o już obowiązujące polisy, to ich zakup z pominięciem przetargu nie przesądza o ich nieważności. Wymaga to bowiem wytoczenia powództwa w trybie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego o ustalenie nieważności tak zawartej umowy. Mogą to uczynić jedynie osoby mające w tym interes prawny. Trudno tego oczekiwać, gdyż będzie to wbrew interesom samych zainteresowanych – mówi Rzeczpospolitej Piotr Hyrlik, radca prawny.

Niepewne jest jednak, czy w razie konieczności wypłaty wysokiego odszkodowania firma ubezpieczeniowa nie będzie chciała takiej polisy podważyć.

Prawie pewne jest, że dyrekcja takich podmiotów może ponieść za to konsekwencje.

– Zgodnie z art. 200 prawa zamówień publicznych zamawiający, który udzielił zamówienia bez stosowania tych przepisów, podlega karze pieniężnej od 3 do 150 tys. zł, w zależności od wartości zamówienia. Decyzję w sprawie jej nałożenia wydaje prezes UZP. Poza tym, gdy organ kontrolny stwierdzi, że konkretna osoba odpowiada za naruszenie prawa zamówień publicznych, może skierować wniosek o ukaranie za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – nadmienia Robert Krynicki, radca prawny.

Zdaniem fachowców ubezpieczeniowych organizowanie przetargów na polisy niesie ze sobą same plusy. Do tej pory oferta najatrakcyjniejszego ubezpieczenia przekazywana była tylko w pierwszym roku. W kolejnych latach warunki ubezpieczenia pogarszały się.

By wygrać przetarg każda z firm ubezpieczeniowych będzie musiała przedstawić jak najatrakcyjniejszą ofertę.

– W przetargu, w którym ostatnio uczestniczyłam, wygrał dotychczasowy ubezpieczyciel. Zaproponował jednak pracownikom znacznie korzystniejsze warunki ubezpieczenia – podsumowuje Grażyna Zielińska, broker ubezpieczeniowy z Mazowieckiej Kancelarii Brokerskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum