Szpital w Bytomiu: dyrektor oskarżony o korupcję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2008 14:13

Według prokuratury Dariusz R. żądał, a następnie przyjął od przedstawiciela handlowego firmy Johnson & Johnson korzyści majątkowe na łączną kwotę ponad 26 tys. zł w zamian za przychylność dyrekcji przy zakupie przez bytomski szpital urządzeń medycznych. Sprawa dotyczy lat 2002-2003.

Dariusz R. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Prokuratura wystąpiła do sądu o wymierzenie mu łącznej kary 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 2 lat, grzywnę w wysokości 10 tys. zł, zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w placówkach służby zdrowia przez 1 rok oraz przepadek uzyskanych korzyści majątkowych.

Prokuratura Okręgowa w Radomiu od września 2006 r. prowadzi śledztwo dotyczące przyjmowana korzyści majątkowych od firmy Johnson & Johnson i innych firm medycznych przez dyrektorów, ordynatorów i innych pracowników ponad 100 szpitali w Polsce. W latach 2001-2006 osoby te miały przyjmować łapówki w wysokości od 500 zł do 200 tys. zł w zamian za "ustawianie" przetargów na zakup sprzętu medycznego. Niektórzy z nich w ramach łapówki mieli finansowane wyjazdy zagraniczne i sympozja naukowe.

W sumie w aferze korupcyjnej w służbie zdrowia zarzuty postawiono ponad 110 osobom z całej Polski, z czego połowa to przedstawiciele firm medycznych dający łapówki, a reszta to osoby przyjmujące korzyści majątkowe za pomoc w ustawianiu przetargów. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum