Szpital skorzysta na szkoleniu lekarzy

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2010 16:37

Dostawca sprzętu medycznego, który organizuje i finansuje szkolenie z jego obsługi, nie musi wystawiać formularza PIT-8C lekarzom biorącym w nim udział.

Spółka szkoląca nie może wystawiać PIT-8C, bo lekarze nie uzyskują od niej żadnych świadczeń.

Jak podaje analizując taki przypadek Rzeczpospolita, korzyści odnosi bowiem szpital, któremu sprzedano sprzęt, a nie uczestnicy szkolenia. Tak wynika z wtorkowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim firma ST Jude Medical sp. z o.o. Jest ona dostawcą specjalistycznego sprzętu medycznego. W związku z tym obciążają ją wydatki na szkolenia lekarzy dotyczące obsługi tych urządzeń.

Spółka płaci m.in. za transport i pobyt lekarzy podczas szkoleń. Wobec tego spytała, czy powinna wystawiać lekarzom formularze PIT-8C i wykazywać w nich przychód związany z udziałem w nieodpłatnym szkoleniu. Zdaniem wnioskodawcy nie ma takiego obowiązku. A to dlatego, że korzyści z przeprowadzenia szkolenia nie uzyskują lekarze, ale zatrudniające ich szpitale. Gdyby bowiem wnioskodawca nie przeszkolił personelu medycznego z zasad obsługi dostarczanego sprzętu, to musiałby to zrobić szpital.

Izba skarbowa nie zgodziła się z taką wykładnią przepisów. Jej zdaniem to wnioskodawca, jako organizator szkolenia, powinien wystawić PIT-8C i wykazać w nim nieodpłatny przychód z tytułu udziału w szkoleniu. Sprawa trafiła do sądu. Ten uchylił interpretację. Zgodził się z argumentami spółki, że to szpitale są beneficjentami szkoleń. Skoro tak, to spółka nie może wystawiać PIT-8C, bo lekarze nie uzyskują od niej żadnych świadczeń. Sąd podkreślił, że między lekarzami a firmą dostarczającą sprzęt medyczny nie ma żadnego stosunku prawnego.

Więcej na: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum