×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital nie może pobierać opłat za ładowanie telefonu i leki. Za oglądanie TV już tak

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta06 marca 2023 20:56

Są rzeczy, za które szpital może pobierać opłaty dodatkowe, ale są też takie, za które kasować nie może. Na tej liście są m.in. leki dla pacjenta, wyroby medyczne, ale również prąd.

Szpital nie może pobierać opłat za ładowanie telefonu i leki. Za oglądanie TV już tak
Szpital nie może pobierać opłat za ładowanie telefonu i leki. Za oglądanie TV już tak Fot. AdobeStock

 

Opłaty dodatkowe w szpitalu. Nie wszystkie są zgodne z prawem

Na liście rzeczy, za które szpital może (choć nie musi) pobierać dodatkowe opłaty są m.in. parking, szatnie, telewizor, ochronne obuwie czy dodatkowa opieka pielęgnacyjna. Pod tym ostatnim kryją się m.in. przypadki całodobowego przebywania rodzica na oddziale szpitala z chorym dzieckiem, czy tzw. poród rodzinny, czyli obecność męża pacjentki lub innej osoby bliskiej przy porodzie. 

Są jednak też usługi, za które szpitali pacjenta policzyć nie może. Rzecznik Praw Pacjenta wymienia, że bezprawne są m.in. opłata od pacjentek za znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie,  opłata za korzystanie z energii elektrycznej oraz opłata za leki w trakcie hospitalizacji. 

Tych opłat szpitale pobierać nie mogą

RPP wskazuje trzy rodzaje opłat, których szpitale pobierać nie mogą. W każdym z wymienionych przypadków wyjaśnia, dlaczego to niezgodne z przepisami i gdzie się zgłosić, jeśli taka sytuacja jednak się zdarzy. 

  •  opłata od pacjentek za znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie

RPP wyjaśnia, że zdarza się, że niektóre szpitale wykorzystują prośbę pacjentki o znieczulenie, jako powód do obciążania jej za usługę „na żądanie pacjentki”. Skutkuje to pobieraniem dodatkowej opłaty za znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie. - Pamiętaj, że od lipca 2015 r. każdej pacjentce podczas porodu przysługuje możliwość nieodpłatnego skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego - wyjaśnia.

Gdzie zgłosić zastrzeżenia? "Jeśli szpital pobrał od Ciebie taką opłatę zgłoś ten fakt do Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ zweryfikuje czy nie wystąpiła tzw. podwójna płatność za świadczenie – jednoczesna refundacja kosztów z NFZ oraz poniesione przez Ciebie opłata".

  •  opłata za korzystanie z energii elektrycznej

RPP wyjaśnia, że pobieranie opłat za korzystanie z energii elektrycznej np. za ładowanie telefonów, podłączanie laptopów lub innych urządzeń jest nieuprawnione,

- Zgodnie ze stanowiskiem Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia pobieranie od pacjentów przez szpitale dodatkowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, narusza zasady realizacji umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej - dodaje.

 - Do świadczeń opieki zdrowotnej należą m.in. świadczenia towarzyszące, do których zakwalifikowane jest zakwaterowanie w zakładzie opieki zdrowotnej całodobowej lub całodziennej. Pobyt w szpitalu nie powinien zatem skutkować dla pacjenta, koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, o ile nie są one sprecyzowane w przepisach prawa. W obowiązujących ustawach brak jest jakichkolwiek przepisów, które umożliwiałyby pobieranie dodatkowych opłat za energię elektryczną - podkreśla Rzecznik.

Gdzie zgłosić zastrzeżenia? Jeśli szpital pobrał od Ciebie taką opłatę zgłoś ten fakt do Narodowego Funduszu Zdrowia. Naruszenie zasad realizacji umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej poprzez pobieranie opłat za energię elektryczną stanowi podstawę do nałożenia przez NFZ kary umownej na świadczeniodawcę.

  • opłata za leki w trakcie hospitalizacji

RPP podkreśla, że szpital ma obowiązek zapewnić pacjentowi leki i wyroby medyczne (np. podkłady, pieluchomajtki itp.) w trakcie hospitalizacji.

- Zgodnie z przepisami, hospitalizowany pacjent ma zapewnione leczenie w zakresie jaki wynika z oceny jego stanu zdrowia oraz wskazań medycznych. Szpital ma więc obowiązek zapewnić mu bezpłatne leki i wyroby medyczne, jeśli są one konieczne do wykonania świadczenia zdrowotnego stanowiącego bezpośrednią przyczynę hospitalizacji. Zapis ten dotyczy też konieczności zaopatrzenia pacjenta w niezbędne dla jego zdrowia leki i wyroby medyczne, wynikające z leczenia schorzeń współistniejących, które pojawiają się w trakcie tej hospitalizacji, a które powinny być leczone na koszt szpitala - tłumaczy.

Dodaje jednocześnie, że zgodnie ze stanowiskiem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia niedopuszczalne jest pozostawienie pacjenta bez opieki czy leczenia w trakcie jego pobytu w szpitalu, w odniesieniu do występujących u pacjenta np. chorób przewlekłych. Pobyt pacjenta leczonego w szpitalu z przyczyny niemającej związku ze schorzeniem będącym podstawą zażywania leków, nie może spowodować przerwania dotychczas prowadzonej terapii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze