Szpital nie może odmówić zapisu do kolejki na rehabilitację. NFZ i MZ przypominają zasady

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, prawo.pl, Rynek Zdrowia16 sierpnia 2022 12:10

Żaden szpital nie może odmówić zapisania pacjenta na rehabilitację stacjonarną, nawet gdy pacjent zarejestrował się w innymi miesiącu, niż w tym, którym został wypisany z placówki. Podobne działania są niezgodne z prawem.

Szpital nie może odmówić zapisu do kolejki na rehabilitację. NFZ i MZ przypominają zasady
Wątpliwości w sprawie rehabilitacji wyjaśnił wiceminister zdrowia. Fot. AdobeStock
  • Do Ministerstwa Zdrowia trafiła interpelacja poselska dotycząca dostępu do rehabilitacji w ramach NFZ – jako przykład podano sprawę pacjenta, który otrzymał odmowną decyzję w sprawie zapisania na rehabilitację w innym miesiącu, niż otrzymał wypis ze szpitala
  • - Szpital nie może odmówić wpisania pacjenta na listę oczekujących (chyba, że chodzi o bezwzględne przeciwskazania do uzyskania danego świadczenia) – odpowiedział na interpelację wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Z kolei jak zaznaczył w rozmowie z portalem prawo.pl p.o. rzecznik prasowy NFZ, jeśli pacjent jest uprawniony do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ, a także posiada ważne skierowanie, szpital nie ma podstaw do odmowy zarejestrowania
  • Wiceminister zdrowia podkreślił w odpowiedzi na interpelację, że resort nie otrzymał wcześniej informacji o odmowie wpisu pacjenta na listę oczekujących na rehabilitację leczniczą
  • Ponadto wyjaśnił, że rehabilitacja jest bardziej opłacalna dla szpitali, jeśli wykonana jest do pół roku po operacji – jest wówczas wyżej wyceniana

Rehabilitacja stacjonarna. Szpital nie może odmówić zapisu do kolejki

W interpelacji poselskiej Marzeny Okły-Drewnowicz (KO) dotyczącej dostępu do rehabilitacji w ramach NFZ opisano przypadek pacjenta, który w maju przeszedł operację kręgosłupa, a następnie został skierowany na rehabilitację stacjonarną. Gdy w czerwcu poszedł ze skierowaniem do placówki, otrzymał informację, że nie zostanie umówiony – powodem miała być data, ponieważ przyszedł w innym miesiącu, niż w tym, w którym wypis otrzymał.

Co więcej, zgodnie z treścią interpelacji, szpital objaśnił pacjentowi, że odmowa zarejestrowania w kolejce "nie ma podstawy w żadnych przepisach wewnętrznych podmiotu, lecz jest praktyką stosowaną ze względu na brak możliwości zagwarantowania przyjęcia na rehabilitację w ciągu 6 miesięcy z uwagi na dużą liczbę oczekujących".

Odpowiedź na interpelację wystosował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który wyjaśnił, że:

- Szpital nie może odmówić wpisania pacjenta na listę oczekujących (chyba, że chodzi o bezwzględne przeciwskazania do uzyskania danego świadczenia). […] Z treści interpelacji należy domniemywać, że w przedmiotowej sprawie chodzi o skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową w warunkach stacjonarnych i związku z tym brak zgłoszenia się do rejestracji szpitala rehabilitacyjnego w miesiącu, w którym pacjent został wypisany ze szpitala nie może być podstawą odmowy przyjęcia zgłoszenia.

Skierowanie na rehabilitację. Można się zgłosić w innym terminie

Kolejne stanowisko zajął także p.o. rzecznika prasowego NFZ Andrzej Troszyński, który w rozmowie z portalem prawo.pl podał, że brak skierowania na rehabilitację w miesiącu, w którym pacjent został wypisany ze szpitala nie może oznaczać odmowy wpisania do kolejki oczekujących.

- Wyjątkiem jest skierowanie na fizjoterapię ambulatoryjną lub domową. Te skierowania pacjent powinien zarejestrować nie później niż 30 dni od dnia ich wystawienia – dodał w rozmowie z prawo.pl.

Zaznaczył jednocześnie, że pacjent posiadający uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej NFZ oraz posiadający ważne skierowanie od lekarza nie może spotkać się z odmową ze strony szpitala.

Rehabilitacja bardziej opłacalna dla szpitali, jeśli wykonana jest do pół roku po operacji 

W odpowiedzi na interpelację, wiceminister zdrowia podał także, że rehabilitacja jest bardziej opłacalna dla szpitali, jeśli wykonana jest do pół roku po operacji – jest wówczas wyżej wyceniana. Jednak przekroczenie 6 miesięcy na liście oczekujących nie oznacza, że pacjent nie może ustawić się w kolejce do świadczenia.

- Jeżeli świadczeniodawca zrealizowałby wskazany powyżej rodzaj rehabilitacji po upływie 6 miesięcy od zakończenia hospitalizacji, waga punktowa byłaby mniejsza. Należy jednak wskazać, że nie może być to podstawą do odmowy wpisu pacjenta na listę oczekujących – podał wiceminister.

Dodatkowo wyjaśnił, że resort nie dostał wcześniej informacji na temat podobnych odmów.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum