×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Szkodliwe związki chemiczne w zabawkach. Tysiące wycofane z obrotu

Autor: oprac. KM • Źródło: UOKiK05 czerwca 2023 14:30

Czy skakanka, lalka lub piłka mogą zaszkodzić dziecku? Okazuje się, że tak. Zgodnie z ostatnią kontrolą Inspekcji Handlowej to właśnie w tych zabawkach znaleziono największe zawartości ftalanów - szkodliwych, a niewyczuwalnych związków. Ponad 8 tys. zabawek wycofano z obrotu i zniszczono.

Szkodliwe związki chemiczne w zabawkach. Tysiące wycofane z obrotu
Na 220 modeli zabawek UOKiK zakwestionował 62 (28 proc.), natomiast w 69 proc. zabawek urząd stwierdził więcej niż jedną niezgodność formalną. Fot. Shutterstock
 • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował zabawki pod kątem różnych nieprawidłowości, w tym błędnych oznaczeń i obecności szkodliwych ftalanów
 • Spośród 220 modeli zabawek 68 (31 proc.) miało nieprawidłowości. 12 proc. z nich wykryto w badaniach laboratoryjnych
 • Największy odsetek zakwestionowanych zabawek stwierdzono w przypadku lalek wykonanych z PCW oraz piłek

UOKiK skontrolował zabawki. Dzieci w niebezpieczeństwie?

Zgodnie z nową publikacją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 16 wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej w okresie od marca do września 2022 roku sprawdziło oznakowanie 220 modeli zabawek. Ponadto eksperci badali w laboratorium ich właściwości chemiczne pod kątem obecności ftalanów. Zabawki sprawdzano u producentów, sprzedawców hurtowych, a także sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. 

- Prezes UOKiK nadzoruje rynek i wraz z Inspekcją Handlową dba o to, aby w ręce konsumentów trafiały tylko bezpieczne produkty. To szczególnie ważne, gdy dotyczy najmłodszych. Kontrole różnego typu zabawek trwają przez cały rok. Przedsiębiorców wybieramy na podstawie monitoringu własnego, wcześniejszych kontroli, a także sygnałów od konsumentów - zaznaczył UOKiK w swoim raporcie.

Inspektorzy sprawdzali oznakowania na zabawkach. Jak podał UOKiK, wojewódzkie inspektoraty IH: Bydgoszcz, Kielce, Olsztyn i Szczecin w
okresie od listopada do grudnia 2022 r. sprawdziły oznakowanie 30 modeli
zabawek miękkich. Wszystkie produkty były również weryfikowane w
laboratorium – eksperci kontrolowali ich właściwości fizyczno-mechaniczne:

 • prawidłową dokumentację techniczną, w tym deklarację zgodności,
 • dane identyfikacyjne producenta lub importera,
 • informacje identyfikujące zabawkę,
 • znak CE,
 • instrukcję w języku polskim.

Prawie 7 na 10 zabawek z co najmniej dwiema niezgodnościami formalnymi

Na 220 modeli zabawek UOKiK zakwestionował 62 (28 proc.), natomiast w 69 proc. zabawek urząd stwierdził więcej niż jedną niezgodność formalną.

Najczęstszą niezgodnością formalną (w 31 przypadkach) była nieprawidłowo sporządzona deklaracja zgodności lub jej brak. W efekcie UOKiK nie miał pewności, czy zabawka spełnia obowiązujące wymagania.

W 28 przypadkach brakowało danych producenta, a w 14 - importera. To z kolei powodowało utrudnienie dla organów kontroli lub dochodzenia praw przez konsumenta.

Konsument nie ma odpowiedniej informacji o sposobie użytkowania zabawki i może robić to w nieodpowiedni sposób. Przyczynia się do tego fakt, że w 18 przypadkach brakowało wymaganych ostrzeżeń bądź ich umieszczenie było niezasadne, natomiast w 9 przypadkach nie pojawiły się instrukcje ani ostrzeżenia w języku polskim. Czy zabawka spełnia obowiązujące wymagania? Tego nie było wiadomo w dwóch przypadkach, gdzie brakowało oznakowania CE lub było ono nieprawidłowe.

Ftalany w wielu zabawkach. Ponad 8 tys. zniszczono

W badaniach laboratoryjnych sprawdzano obecność ftalanów w zabawkach. Ftalany są to związki do zmiękczania plastiku, nadające mu elastyczności. Są niewyczuwalne: nie mają zapachu ani smaku, a ocena ich zawartości jest możliwa tylko w wyspecjalizowanych laboratoriach. Związki te w wysokim stężeniu są niebezpieczne dla zdrowia: mogą powodować zaburzenia płodności, uszkodzenie nerek lub wątroby, rozwój astmy czy nawet nowotwory.

Spośród 220 modeli zabawek w 26 (12 proc.) wykryto nieprawidłowości: UOKiK stwierdził w nich nawet kilkusetkrotne przekroczenie dopuszczalnego stężenia ftalanów.

- Największe stężenia wykryliśmy w:

 • skakance
 • lalce
 • piłce

- podaje UOKiK.

Zgodnie z danymi urzędu 8342 niebezpieczne zabawki zostały wycofane z obrotu i zniszczone. 22 razy Inspekcja Handlowa zawnioskowała o wszczęcie postępowań administracyjnych do Prezesa UOKiK. Jeśli zostaną rozpatrzone pozytywnie, mogą posypać się kary.

- W odniesieniu do 48 modeli zabawek, w których stwierdziliśmy wyłącznie
niezgodności formalne, inspektorzy IH wystąpili do przedsiębiorców o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych - dodał UOKiK.

Odsetek niebezpiecznych zabawek spada

Mimo wszystkich tych wieści UOKiK uspokaja, że z każdym rokiem maleje liczba niebezpiecznych zabawek. W kolejnych latach odnotowano ich:

 • w 2019 r. - 28 proc.
 • w 2020 r. - 23 proc.
 • w 2021 r. - 20 proc.
 • w 2022 r. - 12 proc.

Najwięcej przypadków przekroczenia stężenia ftalanów wykryto w lalkach wykonanych z PCW oraz piłkach.

Pełny raport dostępny jest na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze