Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia | 21-03-2011 09:51

Szkła kontaktowe dla pracownika bez podatku

Jeśli lekarz specjalista zaleci pracownikowi używanie do pracy przy komputerze szkieł kontaktowych zamiast okularów i zapłaci za nie pracodawca, takie dofinansowanie będzie zwolnione z PIT.

Minister finansów w interpretacji ogólnej wyjaśnił, jak rozliczać świadczenia związane z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przyczyną wydania interpretacji były problemy z opodatkowaniem takich świadczeń, zgłaszane przez urzędy skarbowe.

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy komputerze. W takich sytuacjach świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia są zwolnione z PIT.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów szkieł (soczewek) kontaktowych, które spełniają ten sam cel. W tych szczególnych sytuacjach zapewnienie szkieł (soczewek) kontaktowych również podlega zwolnieniu z PIT

Więcej: www.gazetaprawna.pl