Szefernaker: „Żeby psycholog z Ukrainy mógł leczyć rodaka - uchodźcę”. Trwa nowelizacja specustawy

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia05 kwietnia 2022 13:00

Kolejna nowelizacja specustawy o pomocy uchodźcom ma doprecyzować i dostosować niektóre przepisy prawa w związku z doświadczeniami wynikającymi z masowego napływu uchodźców wojennych.

Szefernaker: „Żeby psycholog z Ukrainy mógł leczyć rodaka - uchodźcę”. Trwa nowelizacja specustawy
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którym zajmował się we wtorek 5 kwietnia rząd, został przyjęty w poniedziałek Komitet Stały Rady Ministrów
  • Celem nowelizacji jest doprecyzowanie niektórych przepisów w związku z doświadczeniami wynikającymi z masowego napływu uchodźców wojennych
  • Projekt - jak wskazywał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker - ma charakter techniczny

Doświadczenia dają powód do nowelizacji specustawy

Wtorkowe posiedzenie rządu poświęcone zostało m.in. m.in. o nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Projekt został przyjęty w poniedziałek Komitet Stały Rady Ministrów. Celem nowelizacji jest doprecyzowanie niektórych przepisów. Nowelizacja doprecyzowuje i dostosowuje niektóre przepisy prawa w związku z doświadczeniami wynikającymi z masowego napływu uchodźców wojennych.

"Przez ostatnich 40 dni nabyliśmy - jako administracja, jako samorząd, jako wszystkie instytucje, które współpracują, pomagają uchodźcom - pewne doświadczenie wynikające z tej pracy i jest potrzeba dostosowania, doprecyzowania przepisów tak, żeby te działania różnego rodzaju instytucji były jeszcze bardziej skuteczne" - powiedział we wtorek w Radiowej Jedynce wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Dodał, że oprócz zmian doprecyzowujących w nowelizacji znalazły się również kwestie praktyczne. "Np. kwestia tego, aby umożliwić świadczenie usług psychologicznych przez ukraińskich psychologów na rzecz swoich rodaków. I jedni i drudzy nie znają języka polskiego. Warto - jeżeli są np. lekarze, którzy tutaj dotarli do Polski - żeby oni leczyli Ukraińców" - mówił Szefernaker.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum