Szef katedry nadal będzie mógł pełnić funkcję ordynatora

Autor: AK, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2010 14:32

Łączenie stanowisk ordynatora i kierownika katedry za zgodą rektora uczelni to dobre rozwiązanie - uważają uczelnie.

Szef katedry nadal będzie mógł pełnić funkcję ordynatora

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, resort zdrowia wycofał się z proponowanych zapisów ustawowych dotyczących zakazu łączenia tych funkcji. Prawdopodobnie poprawka zostanie zgłoszona przez posłów koalicji na prośbę resortu.

Jak tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, brak możliwości łączenia tych stanowisk doprowadziłby do swoistej dwuwładzy.

– Senat naszej uczelni podjął uchwałę, w której, w trosce o wysoki poziom zarówno dydaktyki, badań naukowych, jak i działalności medycznej realizowanych w szpitalach klinicznych oraz jednostkach klinicznych posadowionych na bazie obcej w innych szpitalach, wyraził swoją negatywną opinię dotyczącą zawartych w projekcie ustawy o działalności leczniczej planów rozdzielenia funkcji kierownika kliniki i ordynatora oddziału – mówi Marta Wojtach.

Senat stwierdził wręcz, że takie rozwiązanie doprowadzi do degradacji możliwości rozwoju medycyny specjalistycznej, a także wykluczy możliwość zdobywania sprzętu i aparatury, które służą nie tylko prowadzeniu działalności naukowej i dydaktycznej, ale również leczniczej.

Inne uczelnie medyczne prezentowały podobne stanowiska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum