Szczytno: pacjentka domaga się 5 mln zł zadośćuczynienia

Autor: KL, Polsat/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 13:28

Ponad 5 mln zł domaga się od Szpitala Powiatowego w Szczytnie jego była pacjentka. Kobieta przekonuje, że straciła ciąże i jest żywiona dojelitowa w wyniku zbyt późno postawionej w placówce diagnozy.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

33-letnia pacjentka trafiła do szpitala w Szczytnie w 10 tyg. ciąży z ostrym bólem brzucha. Lekarz początkowo objawy tłumaczył jej odmiennym stanem. Kiedy  się nasiliły, chora została przetransportowana do szpitala w Olsztynie. 

Tam badanie wykazało martwicę jelita cienkiego, było zagrożenie sepsą. Kobieta straciła ciążę i jest obecnie żywiona dojelitowo. 

Pacjentka domaga się od lecznicy w Szczytnie  5 mln zł  zadośćuczynienia.  Jak wyjaśnia, wydatki jej rodziny wzrosły o ponad 2 tys. złotych miesięcznie.  Obecnie odżywia się pozajelitowo za pomocą worka, do którego jest podłączona 18 godzin na dobę. Nie może wrócić do pracy.

Ratuje ją przeszczep jelita cienkiego, którego w Polsce się nie wykonuje.

Jak w rozmowie z mediami wskazywała radca prawny Jolanta Budzowska, która zajmuje się sprawami cywilnymi w zakresie praw pacjenta i dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych z tytułu błędów medycznych, motywatorem w tego typu sprawach nie jest próba szukania winnego. Do walki o odszkodowanie pacjentów motywują przede wszystkim względy finansowe i próba poprawienia dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się z powodu czyjegoś błędu. 

5 mln zł, jakich domaga się pacjentka szpitala w Szczytnie, to kwota, której zasądzenie mogłoby być jednym z najwyższych w takich przypadkach. 

W jednym z ostatnich procesów dotyczących odszkodowania za błąd medyczny (kwiecień 2019) na rzecz poszkodowanej rodziny zasądzono 2 mln zł. Tyle decyzją sądu ma wypłacić za błędy lekarzy Kutnowski Szpital Samorządowy. Chodzi o sprawę dziecka, które ze względu na zbyt późną interwencję specjalistów urodziło się niedotlenione, co skutkowało nieuleczalną chorobą i kalectwem.

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum