Szczecin: zgoda wojewody na sprzedaż szpitala

Autor: Głos Szczeciński/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2010 17:21

Wojewoda zachodniopomorski najpierw nie zgodził się na sprzedaż Szpitala Miejskiego w Szczecinie boromeuszkom i wstrzymał wykonanie uchwały Rady Miasta w tej sprawie. Ostatecznie jednak postępowanie nadzorcze nie wykazało istotnych uchybień ze strony radnych.

Wojewoda zgodził się więc na dokonanie sprzedaży boromeuszkom Szpitala Miejskiego. Po tej decyzji wojewody nie ma już przeszkód, aby podpisać umowę. Głos Szczeciński przypuszcza, że stanie się to prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami.

Jak informował już portal rynekzdrowia.pl, uchwałę dotyczącą sprzedaży szpitala radni przegłosowali 22 marca po burzliwej sesji. Budynki i działki położone w ścisłym centrum miasta wyceniono na 19 mln zł. Radni zgodzili się sprzedać majątek Kościołowi ze znaczną bonifikatą. Zgodnie z umową w przekazanych archidiecezji budynkach ma powstać szpital rehabilitacyjny i dom pomocy społecznej.

Siostry powołując się na obliczenia ekspertów ustaliły, że w mieście brakuje miejsc, w których chorzy wypisywani z oddziałów ostrych byliby poddawani wczesnej rehabilitacji i mieli opiekę długoterminową. Według tych wyliczeń Szczecinowi brakuje ok. 200 łóżek do takiej rehabilitacji: 100 łóżek neurologicznych i neurochirurgicznych, 50 ortopedycznych, 25 kardiologicznych i 25 kardiochirurgicznych.

Szpital rehabilitacyjny prowadzić będą siostry boromeuszki, które przed wojną były właścicielkami tego terenu. Zgodnie z umową muszą najpóźniej w ciągu pięciu lat uruchomić szpital, a za siedem lat – Dom Pomocy Społecznej. W przeciwnym wypadku archidiecezja będzie musiała zwrócić bonifikatę.

Gdyby z kolei obiekt został wykorzystany w inny sposób niż oczekuje miasto, bądź sprzedany przed upływem 25 lat, archidiecezja będzie musiała oddać bonifikatę i zapłacić dodatkowo ok. 5,7 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum