Szczecin: prawie 4 tys. osób kupiło niebezpieczne środki na odchudzanie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 września 2017 11:08

Ze śledztwa policji w Szczecinie nadzorowanego przez szczecińską Prokuraturę Okręgową wynika, że co najmniej 3800 osób kupiło w internecie niebezpieczne środki na odchudzanie. Podejrzanym w tej sprawie prokuratura zarzuca m.in. "sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób".

Szczecin: prawie 4 tys. osób kupiło niebezpieczne środki na odchudzanie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Handlarze ze Szczecina działali od listopada 2014 r. do maja 2017 r. Sprzedawali w internecie środki farmaceutyczne niedopuszczone do obrotu na terenie Polski o takich nazwach jak Meridia, Adipex-P i Qsymia.

Podejrzanym w tej sprawie prokuratura zarzuca m.in. "sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób", czyli przestępstwo z artykułu 165, p. 1 kodeksu karnego oraz naruszenie przepisów karnych prawa farmaceutycznego. W śledztwie podejrzanych jest już 14 osób, a trzy z nich aresztowano.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Meridia zawierała chlorowodorek sibutraminy. Od 2010 r. obrót "lekami" zawierającymi ten składnik jest nielegalny. Jego przyjmowanie podnosi ryzyko zawału serca, udaru mózgu i grozi nagłym zatrzymaniem czynności serca.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum