Szczecin: pijana matka urodziła pijane dziecko

Autor: onet.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2016 13:30

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie przyszła na świat pijana dziewczynka. Dziecko miało promil alkoholu, jego matka była także pijana.

Szczecin: pijana matka urodziła pijane dziecko
Szacuje się, że rocznie w Polsce przychodzi na świat ok. 900 dzieci z FAS (Fetal Alcohol Syndrome). Fot. archiwum RZ

Dziewczynka urodziła się z wagą niespełna dwóch kilogramów, przebywa w inkubatorze. Szpital powiadomił policję.  Na razie matka dziecka nie została jeszcze przesłuchana.

To pierwszy przypadek pijanej rodzącej w tym roku w Szczecinie. Rocznie do szpitala na Pomorzanach w Szczecinie trafiało od kilku do kilkunastu nietrzeźwych matek.

W Polsce picie alkoholu w trakcie ciąży nie jest karalne. Przepisy polskiego prawa mówią o pełnej ochronie człowieka od momentu narodzin. Kobieta może jednak stracić prawa rodzicielskie do dziecka.

Więcej: www.wiadomosci.onet.pl

Szacuje się, że rocznie w Polsce przychodzi na świat ok. 900 dzieci z FAS (Fetal Alcohol Syndrome), a dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem opisywane jako poalkoholowe spektrum wrodzonych zaburzeń rozwojowych - FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder).

- Dzieci z FAS mają objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, m.in. nadwrażliwość na bodźce, zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe, problemy z jedzeniem, deficyt uwagi i pamięci, zaburzenia równowagi. Opiekunowie muszą nauczyć się, jak je rehabilitować, jaką dietę stosować, ale też jak zachowywać się w zwykłych, codziennych sytuacjach: jak mówić do takiego dziecka, jak je głaskać i przytulać - informowała nas Małgorzata Klecka, specjalista diagnostyki i terapii neurorozwojowej z Pracowni Psychoedukacji i Terapii w Lędzinach, ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ds. FAS.

Osoby z syndromem FAS mają też trudności z osiągnięciem pełnej niezależności. FAS wyraża się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się - więc dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają kłopoty w szkole. Potem w dorosłym życiu problemy w utrzymaniu stałej posady i wytrwaniu w zdrowym związku.

Charakterystycznymi objawami dla FAS są cechy dysmorfii twarzy: skrócone szpary powiekowe, wydłużona część środkowa twarzy z wygładzoną rynienką nosowo-wargową oraz cienką wargą górną. Także niska waga urodzeniowa, cechy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz potwierdzenie ekspozycji na alkohol w okresie ciąży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum