Głos Szczciński/Rynek Zdrowia | 11-01-2015 11:23

Szczecin: lekarze i właściciel przychodni oskarżeni o wyłudzenie pieniędzy z NFZ

Szczecińska prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie osób, które miały poświadczać nieprawdę w dokumentach medycznych. Oskarżonych zostało trzech lekarzy, w tym właściciel niepublicznej przychodni, dwie pielęgniarki, rejestratorka i jej mąż. W sumie z NFZ mieli wyłudzić około 170 tys zł.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wszczęła śledztwo już w grudniu 2011 roku po zawiadomieniu z zachodniopomorskiego oddziału NFZ. Sprawą zajęli się policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego KWP w Szczecinie.

- Narodowy Fundusz Zdrowia zawiadomił o podejrzeniu popełnienia przez lekarza prowadzącego niepubliczny zakład opieki zdrowotnej centrum medycyny rodzinnej szeregu wyłudzeń - relacjonuje w Głosie Szczecińskim asp. Mirosława Rudzińska z komendy wojewódzkiej policji.

Proceder polegał na pobieraniu zapłaty za porady lekarskie, podczas gdy nie były one realizowane, fałszowaniu dokumentacji medycznej oraz nieuprawnionym dysponowaniu danymi osobowymi.

- Podstawą zawiadomienia było zakwestionowanie dokumentacji rozliczeniowej, z której wynikało, że w ciągu ośmiu miesięcy lekarz udzielił ponad 3900 świadczeń i wystawił NFZ rachunki na kwotę około 170 tys. zł. Akt oskarżenia w tej sprawie na koniec roku trafił do szczecińskiego sądu - dodaje Mirosława Rudzińska.

Postępowanie przygotowawcze trwało trzy lata. Dokumentacja została zgromadzona w 60 tomach akt. Główny oskarżony to właściciel niepublicznej przychodni. Usłyszał zarzut dotyczący oszustwa i sfałszowania dokumentacji 3621 osób.

Więcej: www.gs24.pl