Szczecin: lekarka nie zdiagnozowała białaczki, ma zarzuty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2017 14:54

Lekarka, która nie zdiagnozowała ostrej białaczki szpikowej u pacjentki, została oskarżona o narażenie jej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - poinformowała w czwartek (17 sierpnia) szczecińska prokuratura.

Szczecin: lekarka nie zdiagnozowała białaczki, ma zarzuty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prokuratura Rejonowa w Szczecinie ustaliła, że w sierpniu 2016 r. kobieta zgłosiła się do przychodni z powodu złego samopoczucia i osłabienia. Pacjentce wykonano podstawowe badania morfologiczne, a następnie umówiono na wizytę lekarską.

Według ustaleń śledczych lekarka nie zbadała kobiety, a po odebraniu wyników laboratoryjnych zleciła kolejne badania. Podejrzana podejrzewając u pacjentki anemię zaleciła przyjmowanie żelaza.

Po kliku dniach podczas kolejnej wizyty w przychodni lekarka po zapoznaniu się z wynikami badań zleciała kobiecie dalsze przyjmowanie żelaza. Pacjentka nie została zbadana przez lekarkę, która wyznaczyła kolejną wizytę za 3 miesiące.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia kobieta zgłosiła się do innego lekarza, któremu przedstawiła wyniki dotychczasowych badań. Lekarz podejrzewając u pacjentki białaczkę skierował ją do szpitala. Badani potwierdziły diagnozę - kobieta jest chora na ostrą białaczkę szpikową i została zakwalifikowana do przeszczepu szpiku kostnego.

- Powołany w toku postępowania biegły z zakresu hematologii ocenił postępowanie podejrzanej, jako nieprawidłowe - poinformowała szczecińska prokuratura.

- W ocenie biegłego już wstępne wyniki badań pokrzywdzonej sugerowały podejrzenie białaczki, a decyzje terapeutyczne podejmowane przez podejrzana stanowiły zagrożenie dla życia i zdrowia pokrzywdzonej - dodaje.

Podejrzana lekarka nie przyznaje się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Za zarzucane jej czyny grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum