Szczecin: inkasowali pieniądze za rehabilitację... zmarłych

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 09 października 2009 14:10

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali dwie kobiety i mężczyznę podejrzanych o wyłudzenia refundacji z NFZ.

Według zebranych informacji na terenie jednego z powiatów, niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, zajmujący się zabiegami rehabilitacyjnymi, fałszował dokumentację medyczną z przeprowadzanych zabiegów.

Do tworzenia fałszywej dokumentacji wykorzystywane były, uzyskane niezgodnie z prawem, dane pacjentów z woj. zachodniopomorskiego oraz lubuskiego, w tym dane osób już nieżyjących.

Jednym z bardziej drastycznych przykładów - jak informuje policja - była rehabilitacja dziecka... zmarłego w grudniu 2008 r., nie chodzącego, poruszającego się na wózku inwalidzkim, gdzie podejrzani w styczniu 2009 r. poddali go zabiegom rehabilitacyjnym, w tym zabiegowi... pionizacyjnemu. Na podstawie spreparowanej w ten sposób dokumentacji wyłudzane były środki publiczne z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ustalone dotychczas straty NFZ sięgają około 68 tys zł.

Dzięki zatrzymaniom policja uniemożliwiła dalsze wyłudzenia refundacji. Jak jednak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, działalność prowadzona była przez kilka lat i kwota wyłudzenia może być znacznie wyższa.

Zatrzymanej trójce podejrzanych prokurator przedstawił m.in. zarzuty o przestępstwo z art. 286 par. 1 kk (oszustwo). Po przesłuchaniu zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju i dozoru policyjnego. Zdaniem prokuratury sprawa ma charakter rozwojowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum