Szczecin: bezdomny, pacjent gorszej kategorii?

Autor: PP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2010 20:17

Sąd Okręgowy w Szczecinie sprawdzi, czy bezdomni są odpowiednio leczeni w tamtejszych szpitalach.

Bezdomni są trudnymi pacjentami.

Sprawę do prokuratury zgłosił Arkadiusz Oryszewski, prezes szczecińskiego stowarzyszenia „Feniks”. Ta organizacja, na tle innych schronisk przyjmuje najwięcej bezdomnych – ok. 180. Stowarzyszenie, co roku zmaga się problemem weekendowego, lub też nocnego przywożenia bezdomnych do schronisk.

– Najbardziej zatrważające jest to, że bezdomni, którzy powinni być hospitalizowani są przywożeni nie do, ale przed drzwi schroniska i zostawiani. Nie raz bywały przypadki, że już kilka godzin później byliśmy zmuszani ponownie wzywać pogotowie ratunkowe, bo stan chorego się pogarszał – wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Oryszewski.

Wspomina z przykrością, przypadek, gdy chorego z atakiem cukrzycy przywieziono pod drzwi noclegowni, bo uznano go za pijanego. – Żaden szpital nie chciał tego chorego przyjąć, wożono go po izbach, ale wytrzeźwień. Z rana pogotowie ratunkowe zabrało pacjenta do szpitala, ale było już za późno. Po kilku dniach zmarł, a przecież można było mu udzielić pomocy. Przecież ci ludzie też mają prawo do opieki medycznej.

Szpitale utrzymują, że takie sytuacje absolutnie się nie zdarzyły. Czy tak było rozstrzygnie sąd. Trafił tam bowiem akt oskarżenia przeciwko dwóm lekarzom ze Szpitala Rejonowego w Policach. Prokuratura czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.

– To nie chodzi o kwestie finansowe, jakimi nie raz bronią się szpitale, ale o stereotypy. Brudni, agresywni, niemili – tak są przedstawiani bezdomni. Co roku sytuacja się powtarza. Większość osób przebywających u nas posiada ubezpieczenie. Jeśli nie, to przecież oni także mają konstytucyjne prawo do pomocy medycznej. I szpitale na takim pacjencie nie mogą stracić. Ośrodki pomocy społecznej mają taki instrument, jak trzymiesięczne ubezpieczenie. Gdy bezdomny bez ubezpieczenia trafia do szpitala, wzywany jest pracownik socjalny, który dopełnia formalności – zapewnia prezes stowarzyszenia „Feniks”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum