Szczecin: Boromeuszki chcą odzyskać szpital

Autor: 24kurier.pl/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2009 14:09

Przedstawicielki Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza spotkały się z metropolitą szczecińsko-kamieńskim, ks. abp. Andrzejem Dzięgą, prezydentem Szczecina i rektorem Pomorskiej Akademii Medycznej. Rozmowa dotyczyła zwrotu nieruchomości szpitalnej.

Szczecin: Boromeuszki chcą odzyskać szpital
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Siostry Boromeuszki starają się o odzyskanie nieruchomości i obiektów zlikwidowanego Szpitala Miejskiego przy al. Wyzwolenia 52. Chcą w nim utworzyć szpital rehabilitacyjny. W szpitalu ma też być oddział dla osób przewlekle chorych.

Teren przy dzisiejszej al. Wyzwolenia siostry Boromeuszki z Domu Generalnego w Trzebicy kupiły w 1867 roku. Wybudowały na nim szpital, który został uruchomiony w 1913 roku. W roku 1930 wybudowały też dom dziecka.

Po wojnie, dysponentem całego tzw. majątku poniemieckiego było państwo polskie. Władze dekretem z dnia 8 marca 1946 roku uznały prawo dziedziczenia majątków na tych terenach przez Kościoły, zakony i związki wyznaniowe, mające w powojennej Polsce osobowość prawną. Zgodnie z tym Boromeuszki, które taką osobowość posiadały, ubiegały się o przekazanie im terenu i obiektów przy al. Wyzwolenia (wówczas Roosevelta 31), których były właścicielkami. Miasto Szczecin zaprowadziło zresztą w 1947 roku księgę, która potwierdza ten stan rzeczy.

Wkrótce jednak Boromeuszkom odmówiono zwrotu majątku. W czerwcu 1946 roku Ministerstwo Ziem Odzyskanych, przekazało obiekty przy ówczesnej ul. Roosevelta 31 Dyrekcji Okręgu Kolei Państwowych, która uruchomiła w nich Szpital Kolejowy. Boromeuszki nadal starały się o zwrot majątku, potem o odszkodowanie, którego też im odmówiono.

Sprawa była jeszcze omawiana na początku lat 90., ale w końcu Boromeuszki wycofały swój wniosek. Nie zrzekły się jednak prawa własności.

Sytuacja zmieniła się zasadniczo, gdy władze Szczecina zlikwidowały szpital, a nieruchomość wraz z obiektami postanowiły sprzedać. 14 lipca 2009 roku, na wniosek Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, sprawa była omawiana na posiedzeniu Komisji Majątkowej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komisja wznowiła postępowanie w sprawie własności szpitala, postanawiając, że podmiotami są: Urząd Miasta Szczecina, metropolita szczecińsko-kamieński i Kongregacja SS. Boromeuszek z Trzebnicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum