Świętokrzyskie: zatrzymano podejrzanych o wyłudzenie refundacji z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2017 19:29

Świętokrzyska policja i funkcjonariusze urzędu celno-skarbowego zatrzymali dwóch właścicieli i pracownicę sklepów medycznych w regionie, podejrzanych o wyłudzenie pieniędzy z NFZ na refundowany sprzęt. Fundusz mógł stracić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Świętokrzyskie: zatrzymano podejrzanych o wyłudzenie refundacji z NFZ
Świętokrzyskie: zatrzymano podejrzanych o wyłudzenie refundacji z NFZ. Fot. PTWP

Jak poinformował w piątek (7 kwietnia) PAP Mariusz Bednarski z biura prasowego świętokrzyskiej policji, zatrzymani to osoby w wieku 37, 38 i 57 lat. Usłyszeli już zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

- Ustalono, że dwaj właściciele sklepów oraz ich pracownica sporządzali fikcyjną dokumentację, na podstawie której zwracali się o refundację do NFZ, za rzekomo wydany klientom sprzęt ortopedyczny. Większość klientów sklepów nie wiedziała, że posługując się ich danymi, przedsiębiorcy "dopisują" do dokumentacji refundacyjnej dodatkowe przedmioty ortopedyczne. Jednak część osób dobrowolnie udzielała swoich danych - w zamian otrzymywały one upominki, np. ciśnieniomierze czy rowerki treningowe - opisywał Bednarski.

Poszkodowanych w sprawie jest kilkadziesiąt osób. Straty, jakie poniósł NFZ w związku z działalnością przedsiębiorców, mogą sięgać kilkuset tysięcy zł.

Śledztwo jest rozwojowe - wiadomo, że podejrzani działali w ten sposób od ponad roku.

Policjanci apelują do osób korzystających z refundacji NFZ na przedmioty ortopedyczne zakupione w sklepach medycznych w powiatach jędrzejowskim i buskim, aby w przypadku wątpliwości co do rodzaju, liczby lub jakości otrzymanego sprzętu, kontaktowali się policją pod numerem telefonu 041 349 24 50 bądź z kieleckim oddziałem NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum