Świętokrzyskie: żądają 2,5 mln zł zadośćuczynienia za zbyt późną cesarkę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2015 10:45

O 2,5 mln zł zadośćuczynienia od dwóch świętokrzyskich szpitali wystąpili do sądu rodzice  trzyletniej Julii. Zbyt późna cesarka miała zadecydować o niepełnosprawności dziewczynki.

Świętokrzyskie: żądają 2,5 mln zł zadośćuczynienia za zbyt późną cesarkę
Fot. Archiwum RZ

Ciężarna trafiła do szpitala w Jędrzejowie w kwietniu 2012 r. w 30. tygodniu ciąży. Skarżyła się na ostre bóle brzucha. Lekarz dyżurujący wykonał badania i zdecydował o przewiezieniu pacjentki do szpitala o wyższym stopniu referencyjności - informuje Gazeta Wyborcza.

Poszukiwanie miejsca dla chorej trwało dwie godziny - ciężarna została w końcu przetransportowana do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Tam zdiagnozowano zatrucie ciążowe. Badanie KTG wykazało brak ruchów płodu. Wykonano cesarskie cięcie. Stan dziecka był ciężki - dostało 1 punkt w skali Apgar. Obecnie ma niedowład kończyn.

Rodzice skierowali sprawę do sądu. Od obydwu szpitali oraz od dwóch dyżurujących wówczas lekarzy domagają się wypłaty rekordowej kwoty 2,5 mln zł zadośćuczynienia. Uważają, że decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia podjęto zbyt późno.

Szpitale nie czują się winne w tej sprawie. Kolejny termin rozprawy sąd wyznaczył na 7 lipca.

Więcej: wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum