Świętokrzyskie: sąd złagodził karę za łapówki wobec lekarza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2011 16:27

Sąd Okręgowy w Kielcach złagodził - z dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu, do półtora roku w zawieszeniu - wyrok Sądu Rejonowego wobec ordynatora ortopedii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego za przyjmowanie korzyści majątkowych.

Świętokrzyskie: sąd złagodził karę za łapówki wobec lekarza

Sąd drugiej instancji uniewinnił Leszka S. w kwestii dwóch z piętnastu przypadków przyjęcia korzyści od pacjentów lub ich rodzin. Zmniejszył oskarżonemu karę grzywny oraz złagodził - z czterech do trzech lat - orzeczony wobec niego zakaz sprawowania funkcji ordynatora w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Prokuratura oskarżyła ordynatora o przyjęcie kilkunastu łapówek w okresie od września 2005 roku do 4 stycznia 2007 roku, kiedy to lekarza zatrzymano.

W zamian za łapówki – jak wyliczyła prokuratura prawie 1600 zł i 200 euro – Leszek S. miał przyjmować chorych do szpitala, zapewniać, że osobiście wykona zabieg lub operację i informować o stanie zdrowia pacjenta.

W śledztwie oskarżono również 12 osób, które miały wręczyć łapówki. Część oskarżonych przyznała się do winy i złożyła wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum