Świętokrzyskie: ruszył proces dotyczący wyłudzenia pieniędzy z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2017 12:09

25 pracowników szpitala w Opatowie (Świętokrzyskie), oskarżonych o wyłudzenie ponad 100 tys. zł ze Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, stanęło w poniedziałek (5 czerwca) przed miejscowym sądem rejonowym. Rozprawa jest niejawna.

Świętokrzyskie: ruszył proces dotyczący wyłudzenia pieniędzy z NFZ
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Sprawa dotyczy nieprawidłowego rozliczania świadczeń na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala w Opatowie w latach 2014-15. Nieprawidłowości w rozliczeniach, jakie wskazała w akcie oskarżenia prokuratura, dotyczyły 73 pacjentek i polegały na poświadczaniu nieprawdy w ich dokumentacji medycznej przez personel szpitala - lekarzy i położne.

Sąd zdecydował o wyłączeniu w całości jawności rozprawy, ze względu na - jak argumentował sędzia Artur Łukawski - "ważny interes prywatny" osób leczonych w opatowskim szpitalu.

Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód skierowała do sądu pod koniec grudnia ub.r. W dokumentację pacjentów personel szpitala miał wpisywać świadczenia, których faktycznie nie udzielano pacjentkom, a następnie uzyskiwano w ten sposób nienależne refundacje z NFZ.

Przykładowo: dokonywano wpisów o hospitalizacji pacjentek, o podawaniu leków czy wykonywaniu badań, które to zdarzenia nigdy nie miały miejsca, lub też - jak w przypadku hospitalizacji - w rzeczywistości dotyczyły krótszych okresów. Kwoty poszczególnych wyłudzeń sięgały od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Zarzut ponad 600 przypadków poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej usłyszało 10 lekarzy oraz 15 położnych z opatowskiego szpitala. Za zarzucane oskarżonym czyny grozi kara do 8 lat więzienia.

Sprawa dotyczy wydarzeń z II połowy 2014 r. i roku 2015.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum