Świętokrzyskie: prokuratorskie postępowanie wobec nietrzeźwej rodzącej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2018 18:27

Postępowanie przygotowawcze wobec kobiety, która po pijanemu urodziła dziecko, wszczęła Prokuratura Rejonowa w Skarżysku-Kamiennej. Podjęto też działania zmierzające do pozbawienia matki praw rodzicielskich.

Świętokrzyskie: prokuratorskie postępowanie wobec nietrzeźwej rodzącej
FOT. Fotolia

Skarżyscy policjanci otrzymali w niedzielę wieczorem informację z miejscowego szpitala o nietrzeźwej rodzącej. Na odział położniczy trafiła 31-letnia mieszkanka powiatu skarżyskiego. Kobieta była pijana, w organizmie miała prawie 2 promile alkoholu. W organizmie córki, którą urodziła, znajdowało się ponad 1,8 promila alkoholu.

Dziecko urodziło się ponad miesiąc przed terminem. Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP w skarżyskim szpitalu, stan dziewczynki po urodzeniu był dobry. Tuż po urodzeniu dziecko dostało kroplówkę nawadniającą. Ma dobre wyniki badań i jest sztucznie karmione.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz sprawa, wcześniej zgłoszona na policję, została we wtorek (11 grudnia) przekazana do Prokuratury Rejonowej w Skarżysku-Kamiennej.

- Wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze o przestępstwo polegające na narażeniu dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez spożywanie w ciąży alkoholu przez matkę, na której ciąży obowiązek opieki nad nim. Czyn ten jest zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności - podkreślił Prokopowicz.

Zabezpieczono materiał dowodowy, na który składają się przede wszystkim zeznania świadków i dokumentacja medyczna. Przesłuchano w charakterze świadka, po wytrzeźwieniu, matkę dziecka. Podjęto też działania zmierzające do pozbawienia jej przez sąd praw rodzicielskich.

- Przesłuchany zostanie także, m.in. po zwolnieniu z tajemnicy lekarskiej, personel medyczny. Potrzebna będzie także opinia biegłego lekarza sądowego, celem poczynienia ustaleń co do przebiegu ciąży i porodu, w tym zagrożeń dla zdrowia i życia dziecka. Dopiero po takim skompletowaniu materiału dowodowego zapadnie decyzja odnośnie przedstawienia kobiecie zarzutów - zaznaczył prokurator. 

Janusz Majewski

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum