Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 23-03-2017 09:25

Świętokrzyskie: proces ws. oskarżeń o korupcję w NFZ

Przed kieleckim sądem okręgowym trwa proces byłego urzędnika pionu kontroli Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Mężczyzna jest oskarżany, że w zamian za łapówki tuszował nieprawidłowości ujawnione podczas swoich kontroli.

Urzędnik oddziału Funduszu na nieuczciwych praktykach miał się wzbogacić o blisko 200 tys. zł. Fot. Archiwum

Jak informuje Gazeta Wyborcza, byłe współpracownice oskarżonego zeznały przed sądem, że nic nie wiedziały o przyjmowanych przez niego łapówkach. Do wręczenia pieniędzy urzędnikowi zaś przyznała się jedna z właścicielek aptek. 

Oskarżony przeprowadzał kontrole w aptekach na terenie województwa świętokrzyskiego, m.in. pod kątem właściwego realizowania i ewidencjonowania recept oraz ich rozliczania z Funduszem.

Prokuratura ustaliła, że za tuszowanie nieprawidłowości ujawnionych podczas kontroli na receptach, urzędnik miał otrzymywać łapówki w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy zł.

Łapówki przyjmować miał także za pomoc w przyśpieszaniu zwrotu środków z NFZ za zrealizowane recepty oraz umożliwić przyznanie korzystnych kontraktów dla placówek medycznych, świadczących usługi zdrowotne w powiecie kieleckim.

Więcej: www.gazeta.pl