Świętokrzyskie: lekarz oskarżony o zaniechanie diagnostyki pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2018 12:25

O zaniechanie niezbędnej diagnostyki pacjenta, wskutek czego 56-letni mężczyzna zmarł, oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Kielcach lekarza ze szpitala w Sandomierzu - poinformowała we wtorkowym (8 maja) komunikacie Prokuratura Krajowa.

Świętokrzyskie: lekarz oskarżony o zaniechanie diagnostyki pacjenta. Fot. Archiwum

Do zdarzenia doszło w grudniu 2016 r. Do szpitala w Sandomierzu z bólami w klatce piersiowej zgłosił się 56-letni mężczyzna.

"Został przyjęty przez lekarza, który z uwagi na wyniki przeprowadzonego badania skierował go na oddział kardiologiczny. Pacjent został następnie przyjęty na SOR, ale po pięciu godzinach lekarz zwolnił go do domu i zalecił kontrolę u lekarza rodzinnego za trzy dni. Pacjent zmarł w domu dwa dni po wyjściu ze szpitala" - przekazała prokuratura.

Z przygotowanej przez biegłych opinii wynika, że lekarz z SOR sandomierskiego szpitala dopuścił się błędu diagnostycznego polegającego na przedwczesnym zaniechaniu niezbędnej diagnostyki pacjenta, a tym samym nieumyślnie naraził go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego lekarz złożył wyjaśnienia, w których nie przyznał się do zarzucanych mu czynów argumentując, że jego postępowanie wobec pacjenta było prawidłowe. Mężczyźnie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia.

W ubiegłym roku w całym kraju toczyło się 5678 postępowań dot. błędów medycznych. To o blisko 15 proc. więcej postępowań niż w 2016 roku, kiedy prokuratorzy prowadzili niecałe 5 tys. tego typu spraw.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum