Świebodzin: serce księdza pochowano oddzielnie - sprawę bada prokuratura

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2014 14:33

W Nowym Szpitalu w Świebodzinie przeprowadzono autopsję ks. prałata Sylwestra Zawadzkiego, którego serce pochowane zostało, zamiast na cmentarzu, w krypcie u stóp figury Chrystusa w Świebodzinie. Sanepid nie ma wątpliwości: to niezgodne z prawem. Okoliczności pochówku duchownego badają policja i prokuratura.

Lekarze, zgodnie z wolą księdza, oddzielili jego serce od reszty narządów, aby móc je później pochować przy pomniku Chrystusa Króla Wszechświata, którego pomysłodawcą był ks. Zawadzki - informuje tvn24.pl

Jednak jak mówi Arleta Miśkiewicz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie, przepisy w ogóle nie przewidują wydobycia organu w takim celu. Rozporządzenie o postępowaniu ze zwłokami nie przewiduje podobnych sytuacji. Można oddzielić organ jedynie w celach naukowych za ówczesną zgodą zmarłego, przy amputacji lub do przeszczepu.

Prokuratura zbada, czy nie doszło do znieważenia bądź zbezczeszczenia zwłok. Za to przestępstwo grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2.

Więcej: http://www.tvn24.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum