Świdnica: lekarz podejrzany o fałszowanie dokumentacji

Autor: Wiadomości Świdnickie/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2009 09:43

Andrzej Z., ordynator oddziału gastroenterologicznego szpitala w Świdnicy został zatrzymany pod zarzutem poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej.

Świdnica: lekarz podejrzany o fałszowanie dokumentacji

Lekarz miał wystawiać faktury dla Ministerstwa Zdrowia za niewykonane zabiegi. Chodzi o zabiegi w ramach programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w zakresie kolonoskopii, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Wystawiane były faktury za zabiegi, które nigdy nie zostały przeprowadzone. Jedno badanie kosztowało 295 zł. Prokuratorzy mają wiedzę o kilkunastu takich przypadkach w drugim półroczu ubiegłego roku, ale mogło być ich zdecydowanie więcej.

Andrzej Z., 47-letni ordynator oddziału gastroenterologicznego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec" w Świdnicy, prowadzący także prywatny gabinet lekarski, przyznał się do wystawiania faktur. Na razie zgromadzone materiały pozwalają postawić zarzut oszustwa zagrożony karą od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Niewykluczone jednak, że w toku śledztwa kwalifikacje czynów zostaną zmienione. Jako środek zapobiegawczy zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. zł.

Jacek Domejko, dyrektor szpitala na razie nie chce mówić o ewentualnych konsekwencjach, jakie mogą spotkać lekarza.

– Dla nas najważniejszą sprawą jest to, czy postawione lekarzowi zarzuty uniemożliwiają wykonywanie czynności medycznych. Zwróciliśmy się z pismem do prokuratury z prośbą o informacje - mówi Jacek Domejko. – Z tego, co wiemy z doniesień mediów, zarzuty dotyczą działalności w gabinecie prywatnym. Oddział w szpitalu nadal funkcjonuje z doktorem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum