Świadczenie rehabilitacyjne nie dla wszystkich - tylko dla dobrze rokujących

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 11:12

Osoby, które wyczerpały roczny limit przysługującego im zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Otrzymają je ci, którzy dzięki dalszemu leczeniu lub rehabilitacji mają szansę na powrót zdolności do pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne nie dla wszystkich - tylko dla dobrze rokujących
Świadczenia otrzymają ci, którzy dzięki dalszemu leczeniu lub rehabilitacji mają szansę na powrót zdolności do pracy Fot. Archiwum

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, celem wypłacania przez ZUS świadczenia rehabilitacyjnego jest dostarczenie środków utrzymania ubezpieczonemu po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego, do dnia odzyskania zdolności do pracy.

Aby jednak otrzymać to świadczenie konieczne jest: wyczerpanie zasiłku chorobowego (182 lub 270 dni), dalsze występowanie niezdolności do pracy oraz istnienie realnej szansy na odzyskanie zdrowia, a co się z tym wiąże, powrotu na rynek pracy. Okazuje się jednak, że prawodawca nie wskazuje, kiedy, w jakim terminie ta zdolność do pracy ma powrócić. Nie jest też konieczne stwierdzenie, że nastąpi to w terminie 12 miesięcy od daty wyczerpania zasiłku chorobowego.

Dylemat ten rozstrzygnął na korzyść pracownika Sąd Najwyższy w uchwale z 2 lutego 2016 r., sygn. akt III UZP 16/15. Także w wyroku z 31 stycznia 2017 r., sygn. akt II UK 644/15.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum