Świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać także małżonkowi

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2010 09:37

Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać także osobie pozostającej związku małżeńskim.

Projekt przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacji, do którego dotarł dziennik Rzeczpospolita, zakłada wykreślenie z dotychczas obowiązującej ustawy jednej z okoliczności, które uniemożliwiają przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, czyli pozostawania niepełnosprawnego w związku małżeńskim.

Przepis ten stał się problematyczny po rozszerzeniu osób uprawnionych do tego rodzaju wsparcia. Po zmianie przepisów, np. córka opiekująca się dwojgiem niedołężnych rodziców, z których co najmniej jedno ma znaczny stopień niepełnosprawności, będzie mogła otrzymać świadczenie pielęgnacyjne.

Czy jednak po nowelizacji przepisy będą jednoznaczne i świadczenie pielęgnacyjne dostanie żona opiekująca się mężem (lub odwrotnie)? Zdaniem Reginy Politowicz, dyrektora Wydziału Świadczeń Społecznych z Urzędu Miasta Bydgoszczy, na której opinię powołuje się Rzeczpospolita - niekoniecznie.

Będzie kłopot z interpretacją przepisów, bowiem podzielone są zdania czy – w doktrynie – między małżonkami istnieje obowiązek alimentacyjny, czy nie.

Obowiązek dostarczania środków utrzymania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Może powstać między małżonkami po rozwodzie. Ale czy istnieje między nimi w trakcie małżeństwa?

– Wywodzenie zakresu obowiązku alimentacyjnego z teorii prawa rodzinnego znów podzieli praktykę poszczególnych gmin. Lepiej, aby z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych wprost wynikało, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje także współmałżonkowi – twierdzi Regina Politowicz.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum